JĘZYK JAPOŃSKI

NAUKA JĘZYKA JAPOŃSKIEGO. OD CZEGO ZACZĄĆ?

Język japoński, choć zaliczany jest do grupy najtrudniejszych języków świata, ma swoich zwolenników na całym świecie. Wielu pasjonatów języka japońskiego rozpoczyna jego naukę na własną rękę, by następnie kontynuować ją u boku doświadczonych nauczycieli.

Nauka języka japońskiego

Nauka języka japońskiego z całą pewnością sprawi wiele radości i przyjemności osobom, których pasjonuje japońska kultura. Fani Japonii starają uczyć się języka ze wszelkich możliwych źródeł. Oczywiście język ten nie należy do najprostszych, wobec czego nie należy spodziewać się, że uda nam się okiełznać wszystkie znaki języka Kraju Kwitnącej Wiśni w ciągu jednego semestru czy jednego roku. Nauka języka japońskiego, podobnie z resztą jak i innych języków, wymaga od ucznia wielu poświęceń. Rozpoczęcie nauki powinno zaczynać się od znaków z grupy hiragana oraz katakana. Ich opanowanie umożliwi posługiwanie się językiem na poziomie podstawowym.

Język japoński od podstaw

Jak zacząć naukę języka japońskiego? Najlepiej zacząć od poznawania kanji, a więc logografów japońskich, składających się na obszerny alfabet. Wszystkich znaków japońskich jest ponad 60 tysięcy, jednak do swobodnego porozumiewania się językiem wystarczy znajomość około 2 tysięcy kanji. Znaków uczyć można się ze stron fanowskich, które znaleźć można w Internecie i które pozwalają na obeznanie się z podstawowymi znakami i zwrotami. Kolejne kroki wykonać możemy, korzystając z samouczków, jakie znaleźć można w serwisie YouTube. Dalsze kroki to zakup podręczników i ćwiczeń, a także zapisanie się na kurs języka japońskiego w wybranych szkołach językowych, bądź skorzystanie z pomocy native speakera podczas prywatnych lekcji.

Poziomy w znajomości języka japońskiego

Poziom w znajomości języka japońskiego określa się na podstawie zakresu znajomości japońskiego alfabetu. Początkującym wystarczy znajomość około 1000-2000 znaków. Poziom akademicki osiągany jest przy znajomości około 5000-7000 znaków. Poziom zaawansowany i ekspercki osiągany jest powyżej tej liczby. Jedynie niewielka ilość rodowitych Japończyków może poszczycić się znajomością wszystkich znaków, a absolutni mistrzowie języka znają ich już około 40 tysięcy. Do prostego porozumiewania się na japońskich ulicach wystarczy jednak podstawowa umiejętność posługiwania się tym językiem.

Czy warto uczyć się języka japońskiego?

Każda inwestycja w naukę języków obcych jest w mniejszym lub większym stopniu intratna. Osoby, które fascynuje Kraj Kwitnącej Wiśni i które pragną oglądać lub czytać japońskie dzieła w oryginale lub móc przeprowadzić swobodną rozmowę z Japończykiem, mogą rozpocząć swoją przygodę z nauką języka japońskiego. Jeśli jednak chodzi tylko o turystyczną możliwość „dogadania” się z Japończykami podczas zwiedzania w trakcie wakacji, spokojnie wystarczy nam język angielski. Japończycy bowiem są na tyle zafascynowani językiem angielskim i kulturą zachodu, że bardzo często nie dadzą nam możliwości popisania się umiejętnościami językowymi, gdyż będą woleli dogodzić nam i pokazać swoją znajomość języka angielskiego.

pozostałe ARTYKUŁY