KSIĘGA mistrza

KULTURA JAPOŃSKA

Zapraszamy na niezwykłą podróż do kraju, w którym kultura i tradycje mają ogromne znaczenie.  Nie znasz zwyczajów w Japonii, a nie chcesz się zaliczyć kulturalnej wpadki? Nasz Mistrz OYAKATA sporządził niesamowity poradnik po japońskiej kulturze. Japoński styl życia, zasady panujące w domach Japończyków oraz ich rytuały w życiu codziennym – tego wszystkiego dowiesz się właśnie tutaj! Interesują Cię japońskie święta? Nasz przewodnik przedstawi Ci obyczaje związane z najważniejszymi świętami, takimi jak Nowy Rok. Odkryj, jak Japończycy świętują i co oznaczają dla nich poszczególne obrzędy. A może marzysz o poznaniu japońskiego stylu weselnego? Mistrz OYAKATA zabierze Cię w niezapomnianą podróż po japońskim weselu, przedstawi zwyczaje i tradycje towarzyszące temu wyjątkowemu wydarzeniu. Nie czekaj, wejdź w klimat japońskiej kultury i poznaj fascynujący świat zwyczajów i tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni. 

HANAMI, CZYLI JAPOŃSKIE ŚWIĘTO KWITNĄCYCH WIŚNI

Jednym z najistotniejszych wydarzeń w japońskiej kulturze jest Hanami – japońskie święto kwitnących wiśni. Czas Hanami to dla Japończyków okres wyjątkowego piękna i szczególnej atmosfery. Co tak naprawdę oznacza Hanami i jak ważne jest dla Japończyków? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

Czytaj więcej >

PREZENTY ŚWIĄTECZNE W JAPONII

Święta to czas, który rodziny na całym świecie spędzają wspólnie. To czas pojednania, zażegnania waśni, a także okazywania sobie wzajemnie serdeczności oraz drobnych gestów. Do świątecznych tradycji należy obdarowywanie się prezentami. Zwyczaj ten dotarł również do Japonii, w której Święta Bożego Narodzenia zostały zaadaptowane do rangi najważniejszych wydarzeń w roku.

Czytaj więcej >

KURISUMASU (BOŻE NARODZENIE) – JAK WYGLĄDAJĄ ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W JAPONII?

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres każdego roku. Na całym świecie Święta Bożego Narodzenia obchodzi się inaczej – są one jednak na tyle popularne, że doceniają je również kraje, w których dominują inne wyznania religijne. Doskonałym przykładem takiej fascynacji jest Japonia, która mimo bardzo niskiego odsetka wyznawców chrześcijaństwa, pokochała obchody Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej >

ŚWIĘTOWANIE NOWEGO ROKU W JAPONII. TRADYCJE I ZWYCZAJE

Nowy Rok to doskonała okazja do świętowania na całym świecie. To wydarzenie zajmuje w Japonii szczególne miejsce, będąc jednym z najważniejszych świąt. Jego specyfika, tradycja a nawet sama data różnią się jednak od polskich zwyczajów noworocznych. Dlatego też każdy, kto czuje się zainteresowany japońską kulturą, powinien dowiedzieć się więcej na temat Shōgatsu, a więc japońskiego Nowego Roku.

Czytaj więcej >

TRADYCYJNE JAPOŃSKIE WESELE. ZWYCZAJE, PRZESĄDY I POTRAWY

Według tradycji, wesela w Japonii odbywają się w duchu shintoizmu. Ceremonie często przeplatają zwyczaje chrześcijańskie, zdarza się jednak, że wyprawiane są buddyjskie wesela, które całkowicie zgadzają się z tradycyjnym modelem ślubu.

Czytaj więcej >

SADO – JAPOŃSKA CEREMONIA PICIA HERBATY

Japończycy szczególną uwagą obdarzają różnego rodzaju ceremonie. Jedną z nich jest ceremonia parzenia herbaty – niezwykle istotna dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Zielona herbata parzona w specjalny sposób sprawia, że jej smak staje się intensywny i wyraźny.

Czytaj więcej >

WALENTYNKI W JAPONII. CZEKOLADOWY DZIEŃ ZAKOCHANYCH

Walentynki to w Japonii święto istotne, jednak podobnie jak w przypadku innych „zapożyczonych” wydarzeń kalendarzowych – różnią się one od klasycznego święta zakochanych, jakie znamy w tradycji zachodniej.

Czytaj więcej >

JAK JEŚĆ W JAPOŃSKIEJ RESTAURACJI?

Japonia to kraj o znacznie odmiennej kulturze niż europejska. Wybierając się w podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat panujących tam zwyczajów, nie tylko po to, aby nie popełnić towarzyskiego faux pas, ale też ze względu na fakt, że pozwoli nam to zgłębić tajniki japońskiej kultury i dobrych manier.

Czytaj więcej >

JAPOŃSKIE ZWYCZAJE PODCZAS POSIŁKÓW

Kultura osobista i dobre maniery są dla Japończyków niezwykle istotne. Każdy, kto wybiera się w odwiedziny do domu rdzennego mieszkańca Kraju Kwitnącej Wiśni powinien poznać zasady dobrego wychowania, jakimi kierują się Japończycy. Bardzo ważne są również zachowania przy stole.

Czytaj więcej >

ŚWIĘTA PAŃSTWOWE W JAPONII

Każdy kraj ma swoje tradycje. Wiele z nich jest dla mieszkańców danego Państwa na tyle ważne, że przeobrażane są w święta narodowe. Nie inaczej jest w wypadku Kraju Kwitnącej Wiśni. Święta narodowe w Japonii różnią się jednak od tradycji europejskich.

Czytaj więcej >

ROKUYO. POZNAJ SZCZĘŚLIWE I PECHOWE DNI Z KALENDARZEM JAPOŃSKIM

Japońska kultura skrywa wiele tradycji i obyczajów, których nie znajdziemy w Europie. Nie bez powodu jest więc ona fascynująca dla wielu ludzi, którzy pragną zgłębiać tajniki japońskiej odmienności. Bardzo ważną rolę w japońskiej kulturze odgrywa kalendarz.

Czytaj więcej >

NAJCIEKAWSZE FESTIWALE W JAPONII

Odbywające się corocznie z okazji tradycyjnych świąt festiwale to jeden z najbardziej spektakularnych elementów japońskiej kultury. Podczas hucznych obchodów podziwiać można tradycyjne stroje i bogato zdobione ołtarze wędrujące przez ulice miast w barwnych procesjach.

Czytaj więcej >