KULTURA JAPOŃSKA

KURISUMASU (BOŻE NARODZENIE) – JAK WYGLĄDAJĄ ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W JAPONII?

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres każdego roku. Na całym świecie Święta Bożego Narodzenia obchodzi się inaczej – są one jednak na tyle popularne, że doceniają je również kraje, w których dominują inne wyznania religijne. Doskonałym przykładem takiej fascynacji jest Japonia, która mimo bardzo niskiego odsetka wyznawców chrześcijaństwa, pokochała obchody Świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia w Japonii Kurisumasu, bo tak w Japonii nazywa się okres bożonarodzeniowy, mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzić zaczynają już w połowie listopada. Japończycy do Świąt Bożego Narodzenia podchodzą jednak zdecydowanie bardziej w sposób komercyjny niż religijny i traktują je jako rozrywkę (chrześcijan w całej Japonii jest zaledwie 0,7%). Święta „przerobione” zostały więc przez Japończyków tak, by w sposób charakterystyczny dla ich kultury wpisywały się w rodzimy klimat. Nikogo nie zdziwi jednak fakt, że w towarzystwie choinek i niezliczonych świętych Mikołajów pojawią się postaci zupełnie niezwiązane ze znanymi nam Świętami np. pandy. Według shintoizmu i buddyzmu, wyznawanego przez większość Japończyków, nie istnieją przeciwwskazania do obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Wielu z mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni wysyła sobie kartki świąteczne z wizerunkiem Św. Mikołaja, aniołków.

Święto miłości

Kurisumasu to święto, które kojarzone jest nie tylko z rodzinną i radosną atmosferą i zakupami. Przede wszystkim przyświeca ono gloryfikacji uczuć – będąc drugim po walentynkach, głównym świętem zakochanych. Wigilia to najlepszy moment, aby się oświadczyć, zaprosić ukochaną na randkę czy romantyczny wieczór.

Japońska wigilia

Uroczysta kolacja wigilijna w Japonii to czas, który rodziny spędzają wspólnie, ciesząc się świąteczną atmosferą. Jednak również w tej kwestii japońskie święta różnią się od naszej tradycji. Na wigilijnym stole w Kraju Kwitnącej Wiśni nie znajdziemy dwunastu potraw, kapusty z grzybami czy opłatków. Pojawi się na nim za to tak zwane „christmas cake” (jap. kurisumasu keeki) – świąteczne, bardzo słodkie ciasto podawane w formie kolorowego, udekorowanego cukrowymi postaciami deseru (im bardziej efektowne, tym lepiej) oraz pieczony kurczak. Zwyczaj ten przybył do Japonii najprawdopodobniej z Ameryki około lat 80, gdy w Azji pojawiły się pierwsze placówki sieci fast-foodów KFC. Amerykanie przekonali Japończyków, że tak właśnie obchodzi się święta na Zachodzie, a pieczony kurczak stanowi podstawę wigilijnej kolacji. Obecnie jedzenie kolacji świątecznej w KFC nikogo już w Japonii nie dziwi. Zwyczaj stał się na tyle popularny, że w ciągu jednej nocy japońskie KFC zarabia 20% rocznego dochodu.

Kolędy japońskie

Japończycy uwielbiają inspirować się Zachodnią kulturą i sztuką. Natchnienie odnajdują również w muzyce, co w okresie świątecznym staje się szczególnie widoczne. Wśród japońskich tradycji bożonarodzeniowych znalazło się wspólne kolędowanie. Klasyczne utwory świąteczne, takie jak „Cicha noc” czy amerykańskie „Jingle bells” znajdują w Japonii swoje wschodnie odpowiedniki.

pozostałe ARTYKUŁY