KULTURA JAPOŃSKA

PREZENTY ŚWIĄTECZNE W JAPONII

Święta to czas, który rodziny na całym świecie spędzają wspólnie. To czas pojednania, zażegnania waśni, a także okazywania sobie wzajemnie serdeczności oraz drobnych gestów. Do świątecznych tradycji należy obdarowywanie się prezentami. Zwyczaj ten dotarł również do Japonii, w której Święta Bożego Narodzenia zostały zaadaptowane do rangi najważniejszych wydarzeń w roku.

Japońskie prezenty

Japończycy nie są krajem chrześcijańskim. Odsetek chrześcijan w Kraju Kwitnącej Wiśni jest niewielki, mimo to Święta Bożego Narodzenia stały się okazją do przejęcia przez Japończyków kilku zachodnich tradycji. Jedną z nich jest wręczanie sobie świątecznych prezentów. Podobnie jak w krajach europejskich, w Japonii prezenty przynosi Święty Mikołaj (oczywiście zmodyfikowany do japońskiej wersji).

Wręczanie prezentów świątecznych w Japonii

Tradycja wręczania prezentów w Japonii jest niezwykle rozbudowana. Japończycy podchodzą do tego tematu niezwykle poważnie. Prezenty w Kraju Kwitnącej Wiśni podzielić można na trzy rodzaje – pierwszy, czyli upominki wręczane „bez okazji” (miyage, temiyage, susowake, purezento), drugi, czyli pamiątki z podróży (ryokōmiyage) oraz trzeci, do którego należą prezenty sezonowe. Do nich zaliczamy te, które wręczane są z okazji Bożego Narodzenia. Kurisumasu, a więc japońska wersja Świąt, to w Kraju Kwitnącej Wiśni okazja czysto komercyjna, a nawet handlowa. Sprzedawcy zbierają w tym okresie żniwo – Japończycy masowo kupują prezenty, które później wręczają swoim najbliższym, współpracownikom czy kolegom. Zwykle dawanie prezentów w Japonii wiąże się z odzwierciedlaniem społecznej hierarchii, w Święta jednak Japończycy nie przywiązują do niej tak wielkiej wagi. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni ogromną wagę przywiązują natomiast do ceremonii, z jaką wiąże się wręczanie prezentów. Powinny być one pięknie opakowane – w papier owinięty kolorową wstążką i trzymane zawsze oburącz. Podarki nie mogą być zbyt drogie, po to, by nie wprowadzać obdarowywanych osób w stan zakłopotania. Do zwyczajów związanych z wręczaniem prezentów należy również kurtuazyjna odmowa ich przyjęcia (powtarzana dwukrotnie i zakończona oczywiście przyjęciem upominku). Mile widziane są zawsze słodycze, czekoladki czy alkohole. Tradycje te potwierdzenie znajdują również podczas Świąt Bożego Narodzenia – Japończycy z chęcią obdarowują się w tym czasie prezentami. Nie kładą ich jednak pod choinkami – te znaleźć można na ulicach japońskich miast, jednak tradycja dekorowania drzewek przeniosła się do domów Japończyków. Znajdziemy w nich natomiast świąteczne skarpety, do których prezenty wkłada Święty Mikołaj. Ten zaś, w wersji japońskiej, urodą przypomina siwego Azjatę bądź… Pułkownika Sandersa z KFC (jednym z bożonarodzeniowych zwyczajów w Japonii jest jedzenie kurczaków z KFC).

Prezenty na Święta w Japonii

Planując wizytę bożonarodzeniową u japońskich znajomych powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie podarunki, które zabierzemy ze sobą dla gospodarzy. Popularne upominki stanowią artykuły żywnościowe charakterystyczne dla danego miejsca (sanchokuhin), a także napoje i drobne artykuły codziennego użytku (kosmetyki, sztućce, kubeczki). W złym tonie jest ofiarowywanie obuwia, zegarków oraz przyborów do pisania. Dobrym prezentem świątecznym z Polski będą więc tradycyjne słodycze, rodzimy alkohol lub pamiątki związane z naszym krajem. Należy pamiętać, że wręczając prezent Japończykowi, informuje się go o takim zamiarze już w drzwiach, jednak wręcza go dopiero bezpośrednio przed wyjściem.

pozostałe ARTYKUŁY