KULTURA JAPOŃSKA

ŚWIĘTA PAŃSTWOWE W JAPONII

Każdy kraj ma swoje tradycje. Wiele z nich jest dla mieszkańców danego Państwa na tyle ważne, że przeobrażane są w święta narodowe. Nie inaczej jest w wypadku Kraju Kwitnącej Wiśni. Święta narodowe w Japonii różnią się jednak od tradycji europejskich.

Święta narodowe Japonii

Obecnie Japończycy nie pracują przez 16 dni w roku. Dodatkowym przywilejem jest tak zwany happy Monday – poniedziałek, który przypada po święcie obchodzonym w niedzielę, także jest dniem wolnym od pracy. W święta państwowe nie pracują banki, dzieci nie chodzą do szkół, a w całym kraju organizowane są imprezy towarzyszące poszczególnym wydarzeniom.

Japońskie święta

Kalendarz świąt japońskich zdecydowanie różni się od znanych nam zwyczajów i tradycji europejskich. Znajdą się w nim oczywiście punkty wspólne, takie jak Nowy Rok, czy Święto Konstytucji, jednak pozostałe okazje mogą wprowadzić niejednego Europejczyka w stan zaskoczenia. Japończycy świętują wejście w dorosłość, początek wiosny, koniec zimy, Dzień Morza czy Urodziny Cesarza. Kalendarz najważniejszych japońskich świąt przedstawia się następująco:

Styczeń:

1. Ganjitsu (jap. 元日) – Nowy Rok: 1 stycznia

2. Sejin-no Hi (jap. 成人の日) – Dzień Dorosłości: w drugi poniedziałek stycznia

Luty:

1. Kenkoku-Kinenbi (jap. 建国記念日)– Rocznica Powstania Państwa Japońskiego: 11 lutego

Marzec:

1. Shumbun-no Hi (jap. 春分の日)– Równonoc wiosenna: 20-21 marca

Kwiecień:

1. Shōwa-no Hi (jap. 昭和の日)– Urodziny Cesarza Hirohito: 29 kwietnia

Maj:

1. Kempō-kinembi (jap. 憲法記念日)– Święto Konstytucji: 3 maja

2. Midori-no Hi (jap. みどりの日)– Święto Zieleni: 4 maja

3. Kodomo-no Hi (jap. こどもの日)– Dzień Dziecka: 5 maja

Lipiec:

1. Umi-no Hi (jap. 海の日)– Święto Morza: trzeci poniedziałek miesiąca

Sierpień:

1. Yama-no Hi (jap. 山の日)– Święto Gór: 11 sierpnia

Wrzesień:

1. Keirō-no Hi (jap. 敬老の日)- Dzień Szacunku Dla Ludzi Starszych: trzeci poniedziałek września

2. Shūbun-no Hi (jap. 秋分の日) – Równonoc Jesienna: 23/24 września

Październik:

1. Taiiku- no Hi (jap. 体育の日) – Dzień Sportu: drugi poniedziałek października

Listopad:

1. Bunka-no Hi (jap. 文化の日) – Dzień Kultury: 3 listopada

2. Kinrō-kansha-no Hi (jap. 勤労感謝の日) – Święto Dziękczynienia Za Pracę 23 Listopada

Grudzień:

1. Tennō-tanjōbi (jap. 天皇誕生日) – Urodziny Cesarza 23 Grudnia

 

Dzień dorosłych w Japonii

Każdego roku, w drugi poniedziałek stycznia, przypada japoński Dzień Dorosłych. Do 2000 roku święto obchodzone było przez Japończyków 15 stycznia. Jest to święto skierowane do wszystkich młodych, którzy w poprzedzającym roku ukończyli 20 lat. Japończycy obchodzą Dzień Dorosłych od 1948 roku – w całym kraju w tym dniu odbywają się uroczystości wyprawiane na cześć młodych.

Rocznica powstania Japonii

11 lutego każdego roku Japończycy upamiętniają rocznicę powstania Kraju Kwitnącej Wiśni. To bardzo patriotyczne święto, choć w dużej mierze oparte na legendzie. Japończycy podczas Rocznicy Powstania Japonii dumnie wywieszają na swych domach flagi kraju, podobnie jak Europejczycy. Święto nawiązuje do czasów panowania Cesarza Jimmu, który wedle mitologii japońskiej był synem bogini – Amaterasu i założycielem Państwa Japońskiego.

Dzień szacunku dla ludzi starszych

Japończycy słyną z szacunku dla osób starszych. Znajduje on potwierdzenie w święcie państwowym, które odbywa się w trzeci poniedziałek września, które poświęcone jest długowieczności i osobom wiekowym. Początkowo święto nie miało charakteru międzynarodowego, jednak w krótkim czasie zyskało popularność na terenie całej Japonii.

Długoletnia tradycja

Japonia słynie z tradycji popartej historią. Japończycy bardzo poważnie podchodzą do obchodzenia świąt państwowych, dzięki czemu owa tradycja wciąż pozostaje pielęgnowana. Wiele ze świąt obchodzonych jest hucznie, inne zaś skupiają się jedynie na okazywaniu szacunku swoim rodakom oraz swemu krajowi.

pozostałe ARTYKUŁY