KULTURA JAPOŃSKA

WALENTYNKI W JAPONII. CZEKOLADOWY DZIEŃ ZAKOCHANYCH

Walentynki to w Japonii święto istotne, jednak podobnie jak w przypadku innych „zapożyczonych” wydarzeń kalendarzowych – różnią się one od klasycznego święta zakochanych, jakie znamy w tradycji zachodniej.

Święto zakochanych w Japonii

Mogłoby się wydawać, że Walentynki, to święto zarezerwowane stricte dla miłosnych uczuć. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni nazywają dzień 14 lutego „dniem czekoladek”– jap. giri choko. Wbrew pozorom czekoladowych przysmaków nie wręczają jednak mężczyźni kobietom, lecz kobiety mężczyznom. Określenia giri używa się w Japonii w stosunku do różnego rodzaju zobowiązań. Święto zakochanych w Japonii ma więc nieco wywrotowy charakter. To kobiety wręczają czekoladki mężczyznom, ale wcale nie znaczy to, że pałają do nich uczuciem. Najczęściej czekoladki wręczane są współpracownikom, sąsiadom, kolegom lub innym mężczyznom, wobec których panie mają różnego rodzaju zobowiązania.

Czekoladki wdzięczności

Często na czekoladkach widnieje napis „kansha”, co w języku japońskim oznacza „wdzięczność”. W japońskiej kulturze nie jest mile widziane publiczne wyrażanie uczuć. Japończycy są cnotliwi i jako wadę uważają nieumiejętność kontrolowania emocji. Jedynym wyrazem miłości w dniu walentynek przez Japonki, jest wykonanie własnoręcznie słodkiego przysmaku dla wybranka serca, a obdarowanie pozostałych mężczyzn kupnymi smakołykami.

Jak obchodzi się Walentynki w Japonii?

W Japonii 14 lutego nie znajdziemy dekoracji obfitujących w serca i wyznania miłosne. Witryny sklepów zapełnione są jednak czekoladkami, a szyldy zwiastują nadejście „chocolate day” – dnia czekolady. Giri choko wręczane są przez kobiety każdemu mężczyźnie, wobec którego mają jakieś zobowiązania. W zależności od rangi społecznej obdarowywanego, zmienia się ilość i jakość czekoladek. Obecnie tradycja ulega zmianom – w sklepach Kraju Kwitnącej Wiśni kupić można w dniu Walentynek również tak zwane honmei choko, czekoladki, które wręczane są z miłości lub tomo choko – czekoladowe upominki, które wręcza się przyjaciołom. 14 lutego Japończycy nie chodzą na randki, tak jak jest to przyjęte w świecie zachodnim. Mężczyźni odwdzięczają się kobietom miesiąc po walentynkach – 14 marca. W dniu tym obchodzi się tak zwany „Biały dzień”.

Japońskie walentynkowe czekoladki

Japończycy słyną z wyszukanego gustu jeśli chodzi o czekoladki. Pięknie zdobione, wykonane z najlepszych półproduktów słodycze ponad 100 czekoladowych producentów z całego świata zalewają 14 lutego japońskie sklepy. Japonki wydają podczas dnia czekolady od 3 do 15 tysięcy jenów. Każdy z producentów stara się, by jego produkty zostały wybrane przez Japończyków – z tego powodu prześcigają się oni w fantazyjnych kształtach i smakach. Znajdziemy czekoladki w kształcie małych zwierzątek, motylków, serduszek, kokardek i innych, uroczych i „dziecięcych” motywów, opakowane zawsze w kolorowe pudełka przeplecione wstążką.

Japońskie święta

Święta w Kraju Kwitnącej Wiśni bardzo często, choć są zapożyczone z tradycji zachodniej, różnią się od niej w znacznym stopniu. Dzieje się tak w przypadku Walentynek, które choć obfitują w czekoladki na całym świecie, nacisk kładą na miłość i uczucia między dwojgiem ludzi. W Japonii jest to okazja do okazania sobie wzajemnego szacunku i spełnienia zobowiązań kobiet wobec mężczyzn.

pozostałe ARTYKUŁY