KUCHNIA JAPOŃSKA

BENTO. FANTAZYJNY LUNCH PO JAPOŃSKU

Japończycy słyną ze swej zaradności. Ich praktyczne rozwiązania znajdują odniesienie niemal w każdej dziedzinie życia. Jedną z nich jest kuchnia, do której mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni przez lata wprowadzają wiele praktycznych sposobów przygotowywania posiłków.

Bento box

Jednym z trendów zapożyczonych z Japonii, który podbija serca Europejczyków, jest pomysł na japoński lunch – bento. Bento to niewielkie porcje posiłków przygotowywane w domu lub kupowane w punktach gastronomicznych, pakowane w małe pudełka, mieszczące porcję dla jednej osoby. Porcja pakowana jest w tzw. bento box (jap. bento-bako) – a więc w plastikowe opakowanie lub specjalnie przygotowane, drewniane, lakierowane pudełko.

Japoński lunch

Bento pochodzi z okresu Edo – już wtedy Japończycy zabierali ze sobą drobne porcje jedzenia do teatru czy na spacery. Ekiben, a więc bento podróżne, w skład którego wchodzi ryż z pilami japońskiej moreli, znane jest z okresu Meiji. Najstarsze zapiski dotyczące bento znaleźć można w pismach z V wieku naszej ery – w tym czasie było one zabierane ze sobą przez rybaków wyruszających na łowy.

Lunch w Japonii

Japończycy bento robią samodzielnie, bądź sięgają po gotowe porcje, które kupić można na stacjach kolejowych, w sklepach spożywczych, kioskach lub specjalnych sklepach, specjalizujących się w tworzeniu koszyczków z lunchem. Najczęściej jednak mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni bento przygotowują w swoich domach, dodając dokładnie takie dodatki, na jakie mają ochotę danego dnia.

Jak zrobić bento

Japończycy przekazują sobie przepisy na tradycyjne bento z pokolenia na pokolenie. Pudełka mogą być rozmaite – poszczególne elementy mogą przybierać różnorodne kształty, tak, że bento staje się miniaturowym dziełem sztuki. Na tradycyjne bento składa się ryż, mięso lub ryby oraz warzywa, makaron udon lub pikle. Poszczególne składniki układane są w pudełkach tak, by tworzyły estetyczną i smaczną kompozycję.

Oekakiben

Oekakiben to rodzaj bento, którego składniki ułożone są tak, by tworzyły konkretny obrazek lub scenę. Przedstawiają one często także zwierzęta, ludzi bądź obiekty architektoniczne. Dzięki temu, szykując lunch, możemy odwzorować scenę z naszego ulubionego filmu, bajki, komiksu bądź codziennego życia. W fantazyjnym ułożeniu bento pomocne okazać mogą się triki takie jak zabarwienie ryżu, wycinanie wzorów na warzywach bądź kolorowe i smaczne dodatki w postaci choćby wodorostów.

Kyaraben

W Japonii często spotyka się również pudełka zwane kyaraben, a więc bento przypominające postać – np. z mangi, komiksów czy gier wideo. Początkowo zabawny układ składników bento miał zachęcić dzieci do jedzenia – przez co rodzice dokładali starań, by posiłki wyglądały ładnie i przypominały zabawne postaci. Tradycja ta przerodziła się jednak w codzienną zabawę i element rozrywki podczas tworzenia koszyczków z jedzeniem. Obecnie kyaraben to przysmak, na który często decydują się również dorośli.

Wyjątkowy lunch

Bento to kolejny element kultury japońskiej, który cieszy się coraz większą popularnością wśród Europejczyków. Dzięki wyselekcjonowanym składnikom, japońskie pudełka z lunchem są zdrowe i smaczne. Dodatkowego kolorytu nadaje daniu ułożenie poszczególnych elementów tak, by tworzyły ciekawą kompozycję.

pozostałe ARTYKUŁY