KUCHNIA JAPOŃSKA

NAJPOPULARNIEJSZE JAPOŃSKIE MAKARONY

Japonia słynie ze swojej kultury i tradycji. Na całym świecie popularność zdobyła również japońska kuchnia, która odznacza się unikalnym smakiem, doskonałymi przyprawami oraz wyjątkowymi przepisami. Jednym ze znaków charakterystycznych japońskich kulinarnych przysmaków są oryginalne makarony, będące składnikiem najpopularniejszych potraw Kraju Kwitnącej Wiśni.

Makarony w Japonii

Japońskie makarony to podstawa wielu znanych i popularnych na całym świecie dań. Stały się one nie tylko głównym składnikiem zup, ale też doskonałym dodatkiem do dań warzywnych i mięsnych, podawanych w towarzystwie aromatycznych sosów. Makarony japońskie w połączeniu z bulionem, sosami czy przyprawionymi kawałkami mięs i warzyw stanowią wyjątkową kompozycję smaków, często niemożliwą do uzyskania w kuchni zachodniej. Są składnikiem tradycyjnych zup, takich jak ramen czy miso. Japońskie noodle stały się ponadto głównym składnikiem dań instant, rozpropagowanych na całym świecie w postaci prostych i szybkich w przygotowaniu zup czy gotowych posiłków, niewymagających doświadczenia kulinarnego.

Japoński makaron SOBA

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej stosowanych w postaci dodatku makaronów japońskich, jest SOBA. Jego pochodzenie datuje się na początek XVII wieku, czyli czasy epoki Edo. Już w tym okresie powstawały pierwsze punkty na terenie Japonii, które specjalizowały się w wytwarzaniu i podawaniu tego rodzaju lekkostrawnego i łatwego w przygotowaniu makaronu. Makaron SOBA wytwarzany jest z mąki gryczanej i występuje w dwóch odmianach – spożywany na ciepło (KAKE SOBA) oraz na zimno (ZARU SOBA). SOBA to makaron cienki, elastyczny i delikatny. Jego przygotowanie zajmuje nie więcej niż 7 minut i zwykle nie trzeba go solić. Na terenie Japonii spotkać można go zarówno w ekskluzywnych restauracjach, jak i w przydrożnych budkach z jedzeniem. Doskonale łączy się z elementami takimi jak wodorosty (WAKAME SOBA), smażony serek tofu (KITSUNE SOBA), surowe jajko (TSUKIMI SOBA) czy tonkatsu (TANUKI SOBA). Podłużny i rozciągający się kształt makaronu, według Japończyków jest symbolem długiego życia.

Japoński makaron UDON

Kolejnym charakterystycznym japońskim makaronem jest UDON, wytwarzany z mąki pszennej. UDON stanowi swego rodzaju przeciwieństwo makaronu SOBA – zarówno jeśli chodzi o sposób wytwarzania, jak i grubość i strukturę. Makaron UDON spożywa się na ciepło (KAKE UDON) i podaje skąpany w wodnistym bulionie lub w kakejiru, w sosie sojowym czy mirin. W zależności od regionu Japonii, w którym UDON jest serwowany, smaki, aromaty i dodatki urozmaicające makaron mogą ulegać zmianom. Bulion oparty na sosie sojowym, o ciemnym kolorze (koikuchi shōyu) spotkać możemy we wschodnich regionach Japonii, natomiast odmianę jasną (usukuchi shōyu) znajdziemy w zachodniej części kraju. Makaronowi UDON towarzyszyć mogą różnego rodzaju dodatki, które pełnią funkcję uatrakcyjnienia smaku dań. W zupach znaleźć można elementy takie jak krewetki, pokrojoną tempurę (kakiage), tofu smażone z cukrem (abura age), sos sojowy, posiekaną szalotkę, cienko pokrojone ryby w cieście (kamaboko) czy mirin.

Japońskie makarony a dieta

Zarówno makaron SOBA jak i UDON, stosowane w kuchni japońskiej są lekkostrawne i niskokaloryczne. Porcja 100 g makaronu nie przekracza zwykle 400 kalorii. Dzięki temu z powodzeniem można stosować je w różnego rodzaju dietach.

pozostałe ARTYKUŁY