KUCHNIA JAPOŃSKA

TAKOYAKI – JAPOŃSKA POTRAWA Z OŚMIORNICY

Japońska kuchnia staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Bogactwo smaków i aromatów, wyjątkowe właściwości zdrowotne oraz estetyczna forma podania to tylko niektóre jej zalety. Już chyba w każdym większym mieście znajdziemy lokale w których można zjeść sushi czy ramen. Powstaje też coraz więcej barów, które oferują japoński street-food – placki okonomiyaki czy takoyaki, czyli „złote kule” wypełnione kawałkami ośmiornicy.

Pokarm dla duszy

Takoyaki たこ焼 to jedna z najpopularniejszych japońskich przekąsek, często określana jako soul food (pokarm dla duszy). Danie to pochodzi z Osaki, a jego nazwa stanowi połączenie dwóch słów tako, czyli ośmiornica i yaku, czyli smażyć lub piec. Można je dostać w wielu knajpkach, ulicznych straganach yatai oraz kupić w czasie lokalnych festynów czy festiwalów. Sposób jedzenia jest odmienny w różnych regionach Japonii. W regionie Kinki używa się długich wykałaczek, natomiast w Tokio pałeczek. Tradycyjnie takoyaki było podawane w formie podobnej do szaszłyku – trzy kulki nabijano na bambusowe patyczki. Dziś w taki sposób potrawę serwuje się w Seto, w prefekturze Aichi, z tą różnicą, że na patyczki nabija się tylko dwie kulki.

Historia potrawy

W latach 30. XX w. właściciel, mieszczącej się w Osace, restauracji Aizuya – Tomekichi Endō rozpoczął kulinarne eksperymenty, łącząc rajio-yaki (przekąska w kształcie kulek, zawierająca w środku mięso wołowe) z ashiyaki (smażone jajeczne ciasto z nadzieniem z owoców morza). Tak powstało takoyaki, które z początku było podawane z sosem sojowym lub bez dodatków. W restauracji Aizuya do dzisiaj można zjeść oryginalne takoyaki. Ich smak został doceniony przez krytyków kulinarnych, i restauracja znalazła się w przewodniku Michelin.

Takoyaki – przepis

Takoyaki składa się z puszystego ciasta oraz nadzienia. W klasycznej wersji (Osaka style) w środku znajdują się kawałki ośmiornicy, natomiast w innych wariantach, zastępowana jest ona mięsem, parówkami, krewetkami lub żółtym serem. Podstawowe składniki do przygotowania ciasta to jaja, woda, mąka oraz bulion dashi. W Kioto i regionie Kanto część mąki zastępuje się posiekaną kapustą. Do przygotowania tego japońskiego dania z ośmiornicy używa się specjalnych żeliwnych patelni takoyaki-ki lub takoyaki-nabe, a także płyt grzewczych. Zagłębienia w patelni pokrywa się olejem, następnie wypełnia ciastem, a w środku umieszcza się kawałek ośmiornicy. Kiedy ciasto zgęstnieje, kulki przewraca się na drugą stronę i smaży do uzyskania złocistego koloru.

Dodatki do takoyaki

Takoyaki można podawać z odrobiną marynowanego imbiru beni shōga, szczypiorkiem, zieloną cebulką, niewielkimi kawałkami ciasta smażonego na głębokim tłuszczu tenkasu, a także z suszonymi płatkami tuńczyka bonito lub algami aonori. Dodatkowo potrawę można polać sosem sojowym, majonezem lub sosem okonomiyaki, który składa się z ketchupu, sosu sojowego, octu, cukru, mirin lub słodkiego wina.

W japońskim stylu

Takoyaki to danie z ośmiornicy, które podbiło serca Japończyków, a teraz zyskuje miłośników na całym świecie. Coraz więcej restauracji oferujących sushi wprowadza do swojej oferty te niewielkie kulki z puszystego ciasta. Osoby, które lubią eksperymenty kulinarne mogą również zakupić patelnię do takoyaki i przygotować w domu klasykę japońskiego street-foodu.

pozostałe ARTYKUŁY