KUCHNIA JAPOŃSKA

JAK PRZYGOTOWAĆ RYŻ DO SUSHI?

Sushi, to jedna z najbardziej charakterystycznych i niezwykle popularnych potraw japońskiej kuchni. Potrawa, w skład której wchodzą surowe ryby,warzywa, prasowane algi oraz specyficzny rodzaj ryżu, podbiła serca smakoszy na całym świecie. Czym charakteryzuje się ryż do sushi i czym różni się od rodzaju klasycznego?

Ryż do sushi – charakterystyka

Sushi składa się z gotowanego i zaprawionego octem ryżu z dodatkiem jajek, ryb, warzyw, grzybów, owoców morza czy wodorostów nori. W restauracjach sushi przygotowywane jest „na żywo”, ze względu na krótki termin przydatności do spożycia potrawy. Shari, to rodzaj zakwaszonego ryżu, którego Japończycy używają, aby przyrządzić wyśmienite sushi. Ryż, który wykorzystuje się do przygotowania tej znanej na całym świecie, japońskiej potrawy, nieco różni się od gotowanego w sposób klasyczny dodatku do dań. Shari przygotowuje się zawsze z jednego rodzaju ryżu – mieszanie gatunków jest kategorycznie zabronione. Istotny jest sam sposób przygotowania shari – ryż do sushi różni się bowiem np. od ryżu, który dodaje się do potraw indyjskich. Ziarna ryżu krótko ziarnistego osiągają długość około 5 mm i przybierają lekko okrągły kształt. Dzięki wysokiej zawartości amylopektyny ziarenka po ugotowaniu z łatwością się sklejają, co sprawia, że przyrządzenie sushi staje się prostsze.

Jaki rodzaj ryżu do sushi wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju ryżu ma bardzo duże znaczenie dla ostatecznego efektu naszej potrawy. Sushi, które skomponowane zostało w sposób niewłaściwy lub przy użyciu innego niż zalecany rodzaju ryżu, na pewno nie będzie wyglądać ani smakować tak dobrze, jak przy użyciu shari. Wbrew niektórym opinii, ryż do sushi nie powinien być długoziarnisty. Powinniśmy wybrać ten z gatunku okrągłych, krótkoziarnistych, tzw. „mlecznych” – będzie nam z niego łatwiej uformować nasze sushi w charakterystyczny kształt. Poza wyborem ryżu, istotne jest również zaopatrzenie się w wysokiej jakości ocet ryżowy, niezbędny do przygotowania shari we właściwy sposób.

Jak przygotować ryż do sushi w domu?

Aby przygotować poprawnie ryż do sushi w domowych warunkach, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które odróżniają ten rodzaj potrawy od innych, charakterystycznych choćby dla kuchni indyjskiej czy chińskiej. Proporcje powinny przedstawiać się następująco: na szklankę ryżu wlewamy szklankę wody wzbogaconą o 1/5 szklanki. W Japonii ryż gotuje się w specjalnych garnkach, przeznaczonych do tego właśnie celu. W garnku tradycyjnym ryż gotujemy po uprzednim dokładnym wypłukaniu go w zimnej wodzie (płuczemy dotąd, dokąd woda nie stanie się przezroczysta). Zalany wodą ryż odstawiamy na 10 minut, po czym nakrywamy go przykrywką, (po zagotowaniu wyciągamy go i gotujemy ryż jeszcze przez 10 minut). Następnie przykryty ryż odstawiamy na 10-15 minut (nie ściągając pokrywki). Gotowy ryż przesypujemy do misy i dodajemy zaprawę octową, delikatnie mieszając. Zanim przystąpimy do przygotowywania sushi, ryż należy ostudzić. Zaprawę do sushi przygotowujemy w trakcie gotowania ryżu w proporcjach – 3 łyżki octu ryżowego, ½ łyżeczki soli oraz 2 łyżeczki cukru na szklankę suchego ryżu. Składniki mieszamy, aż sól i cukier rozpuszczą się. Dopuszczalne jest podgrzanie zaprawy na małym ogniu (nie należy jednak doprowadzać do gotowania wody) i wystudzenie jej. Należy podkreślić, że dobór proporcji składników powinien zależeć również od indywidualnych upodobań, dlatego każdy, kto przyrządza sushi, powinien wypracować własny system (np. większa ilość cukru, większa ilość soli itp.), aby trafić w swój smak i kulinarne gusta.

Podstawowe błędy

Najczęściej popełnianym błędem podczas przygotowywania ryżu do sushi jest wybór niewłaściwych składników. Ryż długoziarnisty, ciemny lub mieszanie kilku rodzajów ryżu sprawia, że przygotowanie sushi jest znacznie utrudnione, a smak i efekt końcowy niezadowalające. Do błędów zaliczamy również pominięcie płukania ryżu, nie wystudzenie go po ugotowaniu, dodawanie soli do wody lub mieszanie w trakcie gotowania, gotowanie bez pokrycia lub w nieodpowiednich proporcjach, pominięcie zaprawienia ryżu po ugotowaniu czy zbyt długi czas gotowania. Kiedy jednak bierzemy pod uwagę podstawowe zasady przygotowywania sushi, dobrze dobrany i prawidłowo ugotowany ryż do sushi z pewnością spełni nasze oczekiwania.

pozostałe ARTYKUŁY