KUCHNIA JAPOŃSKA

JAK PRAWIDŁOWO JEŚĆ PAŁECZKAMI?

Ludzie z całego świata pokochali japońską kuchnię. Sushi, ramen czy udon, a także wiele innych japońskich przysmaków na stale zagościło w menu europejskich restauracji. Japońska kultura i kuchnia licznych zwolenników znajduje również w Polsce. Jeśli jednak chodzi o samą technikę spożywania posiłków – wielu z nas nie posiada wiedzy na temat sposobu jedzenia japońskich potraw.

Pałeczki japońskie

Japońskie pałeczki (jap. hashi), a więc dalekowschodni odpowiednik sztućcy, którymi spożywane są pokarmy, to dwa drążki o określonej długości, wykonane z drewna lub bambusa, porcelany, kości, metalu, kości słoniowej, oszlifowane i niekiedy pokrywane zdobieniami. Zdarza się, że pałeczki wykonuje się z metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro. Jest to produkt znacznie droższy, niż pałeczki wykonane z plastiku, bambusa czy drewna – stanowią tym samym towar luksusowy. Popularne są na całym świecie, najczęściej stosuje się je jednak w kuchni pochodzenia azjatyckiego. Pałeczki występują w dwóch długościach – krótszej, używanej zarówno do jedzenia, jak i do gotowania oraz dłuższej, ok. 30-40 centymetrowej, stosowanej do smażenia lub gotowania. Najczęściej spotykane są jednorazowe pałeczki (jap. waribashi) wykonane z drewna lub bambusa (zawsze połączone ze sobą – każdy sam rozrywa je przed posiłkiem, dzięki czemu ma gwarancję, że były one nieużywane). Nie przewodzą one ciepła, przez co wpływają na komfort jedzenia, bardzo często są też lakierowane i zdobione. Pałeczki wykonane z metalu często dodatkowo karbuje się na końcach, służących do chwytania posiłku – po to, by ryż i przygotowane potrawy nie wyślizgiwały się z ich objęcia. Drewniane i bambusowe pałeczki lakieruje się ponadto, by stały się one wodoodporne.

Jak jeść pałeczkami?

Nagminne pytanie, które zadają sobie Europejczycy wybierając się do japońskich restauracji, brzmi „jak jeść sushi pałeczkami?” i jak w ogóle trzymać i posługiwać się tym specyficznym rodzajem sztućcy. Samo jedzenie pałeczkami nie jest trudne i łatwo się go nauczyć, podążając za kilkoma prostymi wskazówkami. Trzy punkty, jakie trzeba mieć na uwadze, przystępując do posiłku, który chcemy spożyć przy pomocy pałeczek, to:

  1. Jedną z pałeczek, która będzie stanowiła nieruchomą „podstawę”, wkładamy między palec wskazujący a kciuk, a przytrzymujemy palcami serdecznym i środkowym.
  2. Drugą, ruchomą pałeczkę umiejscawiamy równolegle do nieruchomej i przytrzymujemy kciukiem oraz palcem wskazującym.
  3. Przy pomocy górnej pałeczki chwytamy jedzenie, opierając je o pałeczkę nieruchomą. W wykonywaniu manewrów pomagają nam kciuk oraz palec wskazujący.

Przestrzegając powyższych wskazówek z powodzeniem powinniśmy zjeść nasz japoński posiłek w tradycyjnym stylu.

Technika jedzenia pałeczkami

Gdy wiemy już, jak trzymać pałeczki do jedzenia, powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze na kilka detali. Japończycy bardzo dużą wagę przywiązują do samej techniki spożywania posiłków, w tym do zasad savoir-vivre’u, których omijanie postrzegane może być jako nietakt i grozi narażeniem się na śmieszność. Nie powinniśmy zatem bawić się ani wymachiwać pałeczkami, oblizywać ich, wbijać w jedzenie (kojarzy się to ze składaniem ofiary zmarłym), wskazywać nimi na przedmioty lub ludzi oraz trzymać ich w zamkniętej pięści.

pozostałe ARTYKUŁY