KUCHNIA JAPOŃSKA

KURCZAK YAKITORI – JAPOŃSKI POMYSŁ NA SZASZŁYKI Z KURCZAKA

Japońską kuchnię uwielbia niejeden smakosz. Kucharze i degustatorzy z całego świata rozsmakowali się w japońskich przysmakach, takich jak sushi, soba, ramen, udon oraz wielu innych, charakterystycznych potrawach prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednym z dań, które podbija podniebienia Europejczyków, jest yakitori.

Czym jest yakitori?

Yakitori, jap. 焼き鳥 , to w tłumaczeniu na język polski – grillowany kurczak. Yakitori podaje się w postaci szaszłyku, opiekanego na specjalnie przeznaczonym w tym celu drzewnym węglu i wąskich grillach. Kurczaki spożywane w formie potrawy znane już były w Japonii w czasach starożytnych. Pierwsze wzmianki na temat tego rodzaju drobiu znaleźć można w księgach z VII wieku. Moda na szaszłyki pojawiła się natomiast w tak zwanym okresie Taisho, w latach 1912-1926. Początkowo szaszłyki stanowiły przekąskę ludzi biznesu, dopiero w późniejszych latach stały się ogólnodostępną potrawą spożywaną przez Japończyków.

Yakitori z kurczaka

Japoński przysmak pod postacią yakitori z kurczaka podawany jest zawsze w towarzystwie odpowiedniego sosu. Każdy z szaszłyków zawiera części kurczaka (podawane w różnego rodzaju kombinacjach), warzywa oraz grzyby. W Japonii yakitori to przysmak, który kupić możemy w stosunkowo niskiej cenie. Yakitori dostać można w miejscach specjalizujących się w tej potrawie, zwanych yakitori-ya. Jest to ponadto bardzo popularne danie na wszelkich imprezach plenerowych, festiwalach, świętach ulicznych itp.

Rodzaje yakitori

Znanych jest bardzo wiele kombinacji i wariacji na temat yakitori. Japończycy eksperymentują z daniem, dodając ulubione warzywa, mięso i dodatki. Amatorzy yakitori z chęcią skuszą się zapewne na jedną z jego odmian, np. negima, a więc szaszłyk nadziewany kawałkami kurczaka i porem, momo – szaszłyk skomponowany tylko i wyłącznie z kurzych udek, reba – szaszłyk, w którym nie znajdziemy niczego, prócz kurzych wątróbek czy tsukune – mięso zmielonego kurczaka uformowane w niewielkie kulki, podawane w towarzystwie jajek, przypraw oraz wybranych warzyw.

Znane są również odmiany, takie jak:

  1. Yotsumi – z częściami piersi kurczaka
  2. Shiro – z dodatkiem kurzych jelit
  3. Sunagimo lub zuri –z dodatkiem kurzych żołądków
  4. Sasami – z piersią kurczaka
  5. Hato, hatsu lub kokoro – z kurzymi sercami
  6. Toriniku – z wyłącznie białym mięsem
  7. Tebasaki – z kurzymi skrzydełkami

Sos do yakitori

Marynata yakitori to specjalny sos, który sporządzany jest na bazie składników takich jak cukier, mirin, sake i shoyu. Smaczną marynatę możemy w prosty sposób przygotować również z połączenia 100 ml miodu, 100 ml sake, 100 ml tradycyjnego sosu sojowego oraz jednego, zgniecionego ząbku czosnku. Mięso na yakitori należy moczyć w marynacie przed wstawieniem go na grilla. Yakitori zwykle serwowane jest na słono lub na słodko-słono. W przypadku wersji słonej, do głównej przyprawy dodaje się większą ilość soli.

Yakitori – sposób przygotowania

Jak przygotować pyszne i domowe yakitori? Zwykle potrawę tą przygotowuje się krok po kroku. Przede wszystkim mięso, które ma zostać nadziane na szaszłyki powinno być pocięte na niewielkie kawałki, o mniej więcej jednolitym kształcie. Następnie mięso zostaje nadziane na patyki do szaszłyków. Do grillowania zazwyczaj używany jest węgiel drzewny, gdyż wytwarza on wysoką temperaturę i daje wysokie płomienie, jednocześnie wydzielając niewielką ilość pary wodnej. Popularne przyprawy, jakie dodawane są by nadać yakitori wyjątkowego smaku, to pieprz cayenne, shichimi, japoński i czarny pieprz oraz wasabi.

Szaszłyk w japońskim stylu

Yakitori to przysmak, który podbił serca nie tylko Japończyków, ale i smakoszy japońskiej kuchni z całego świata. Ten nieskomplikowany posiłek pozwala w krótkim czasie stworzyć wariację na temat prostego dania, która dostosowana jest do naszych kulinarnych upodobań.

pozostałe ARTYKUŁY