KUCHNIA JAPOŃSKA

TONKATSU – POPULARNY KOTLET JAPOŃSKI

Japońska kuchnia z pewnością wielu osobom kojarzy się z sushi, ryżem, soją, czy tempurą. Mało kto jednak wie, że jednym z najpopularniejszych japońskich dań, podobnie, jak w Polsce jest schabowy. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni również upodobali sobie panierowany kotlet z mięsa wieprzowego. Jednak japońska natura i precyzja nakazują, by był on odpowiednio przygotowany. Jak w takim razie prawidłowo przyrządzić i podawać tonkatsu (豚カツ)?

2 rodzaje japońskiej sztuki kulinarnej

Japońska kuchnia tradycyjna (washoku – 和食) może poszczycić się niebywałym smakiem, niepowtarzalnymi rytuałami, nadzwyczajnymi produktami i niesamowitymi kompozycjami, a przede wszystkim tym, że jest zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tylko dwie kuchnie z całego świata zasłużyły sobie na takie wyróżnienie- oprócz japońskiej doceniono jeszcze francuską.

Poza rodzimą sztuką kulinarną wyróżnia się jeszcze w Japonii dania yōshoku (洋食), czyli te, które przywędrowały na wyspy z Zachodu. Do tej grupy zalicza się właśnie m.in. tonkatsu. Jednak mimo zagranicznych naleciałości Japończycy nadali temu mięsu własny niepowtarzalny styl, który często jest bardziej preferowany, niż tradycyjny polski schab.

Schabowy a kotlet tonkatsu – różnice

Pewnie wiele osób na pierwszy rzut oka mogłoby pomylić tonkatsu ze zwykłym schabowym. Obie potrawy wyglądają niemalże identycznie, jednak różnice między nimi są dość istotne. Występują one zarówno w doborze składników, sposobie przyrządzania, jak i metodzie podawania.

Do japońskiego schabu zazwyczaj używa się fileta lub polędwiczek z mięsa wieprzowego. Można się spotkać również z innymi formami np. podawanie z jajkiem. Jednak drugą najbardziej popularną jest tzw. torikatsu (鶏カツ), pod którego panierką kryje się mięso z kurczaka. Ponadto schabowego z Kraju Kwitnącej Wiśni obtacza się w grubszej bułce tartej- panierka (panko), która jednocześnie wchłania mniej tłuszczu i sprawia, że danie jest bardziej chrupiące. W odróżnieniu od polskiego sposobu smażenia Japończycy przygotowują tonkatsu na głębokim oleju (czasami sezamowym). Ostatecznie danie serwuje się w towarzystwie cienko poszatkowanej kapusty, ryżu, zupy miso, a kotlet polewa się z góry specjalnym sosem z tonkatsu.

Kotlet tonkatsu – przygotowanie

Na początku należy odpowiednio przygotować mięso wieprzowe. Polędwiczki bądź schab należy rozwałkować – Japończycy nie robijają mięsa. Warto odciąć brzegi tłuszczu, by uniknąć zwijania się fileta. W tym celu można też zrobić w schabie kilka delikatnych nacięć, a następnie przyprawić je solą i pieprzem. Tak przygotowane mięso można poddać panierowaniu. Pierwszym krokiem będzie obsypanie go mąką, drugim zamoczenie w ubitym jajku, a trzecim obtoczenie w panierce panko.

Przed smażeniem warto odstawić kotlety na ok. 15 minut. Ten czas można wykorzystać na podgrzanie dużej ilości oleju na patelni. Należy też pamiętać, by tłuszcz miał odpowiednią temperaturę. Zbyt zimny spowoduje, że kotlety będą tłuste, a zbyt ciepły, że mogą się spalić. Smażyć należy ok. 6 minut do momentu uzyskania złocisto-brązowej panierki. Po zdjęciu tonkatsu z patelni warto odsączyć je na papierowych ręcznikach. Kotlet podawać z miską białego ryżu, poszatkowaną kapustą pekińską i sosem tonkatsu.

W przypadku przygotowywania japońskich kotletów z kurczaka (torikatsu) należy postąpić według powyższej instrukcji.

Składniki:

  • kotlet lub polędwiczki ze schabu
  • 2 jajka
  • mąka
  • panierka panko
  • sól i pieprz do smaku
  • pół główki kapusty pekińskiej
  • olej do smażenia

Sos tonkatsu – przygotowanie

Sos tonkatsu, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do japońskiej wersji schabowego. Jednak nadaje się on również do innych potraw i jest wykorzystywany do różnego rodzaju dań mięsnych. W sklepach z żywnością azjatycką zakup tego rodzaju sosu, może okazać się niemałym wydatkiem. Ponadto skład tego typu gotowych produktów budzi często wątpliwości. Z tych względów warto samemu przygotować sos tonkatsu.

Należy użyć do tego fermentowanego sosu Worcester o korzennych aromatach, ketchupu (najlepiej domowego), sosu sojowego, sosu ostrygowego, cukru, świeżego czosnku, japońskiego wina do gotowania mirin i opcjonalnie musztardy. Wszystkie składniki należy połączyć i mieszając doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu.

Składniki sosu tonkatsu:

  • 3 łyżki sosu Worcestershire (Worcester)
  • 3 łyżki ketchupu
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki wina Mirin
  • ½ łyżki sosu ostrygowego
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka musztardy (opcjonalnie miodowej)
  • ząbek czosnku

Podsumowanie

Japońska sztuka kulinarna z pewnością wyróżnia się swą bogatą tradycją, osobliwymi ceremoniałami i obfitością smaków umami. Jednak zachodnie potrawy doskonale urozmaicają kuchnię Kraju Kwitnącej Wiśni, ale dzieje się tak również na odwrót. Europejskie i amerykańskie specjały wiele zyskują dzięki japońskim praktykom gotowania. Stąd pojawia się coraz większa grupa zwolenników eksperymentowania w kuchni, gdyż powstają z tego niesamowite kompozycje kulinarne, czego przykładem jest tonkatsu.

pozostałe ARTYKUŁY