Najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta, a jednocześnie tym, przyciągającym najwięcej turystów jest festiwal Hakata Gion Yamakasa (博多祇園山笠). Uroczystość odbywa się w dniach od 1 do 15 lipca i stanowi niesamowity wyścig uliczny. Uczestnicy przez 5 kilometrów po krętych i wąskich uliczkach popychają ważące nawet jedną tonę, pięknie przyozdobione platformy z łodziami tzw. Yamakasa. Mówi się, że festiwal może mieć nawet 770 lat i z powodu swych unikalnych tradycji oraz walorów został uznany przez japońskie Ministerstwo Środowiska za Ważną Niematerialną Własność Kultury Japonii.
W Fukuoce silnie rozwinęła się uliczna sztuka kulinarna. Obszar ten obficie korzystał również z aromatycznych dań i przypraw napływających z Chin oraz Korei. Z tego względu wiele chińskich i koreańskich kompozycji, które rozprzestrzeniły się na całą Japonię swój zaczątek miały właśnie w Fukuoce. Prawdopodobnie idąc ulicami tego miasta, nigdzie indziej w Japonii nie spotka się tak licznie porozstawianych co kilka metów Yatai (屋 台), czyli japońskich foodtrucków. W samej Fukuoce znajduje się ich ok. 150, a najchętniej odwiedzany pod tym względem jest południowy kraniec wyspy Nakasu, gdzie wzdłuż rzeki ciągnie się aż 20 budek.
Mimo wielu drapaczy chmur, dynamicznego rozwoju i gęstego zaludnienia nawet takie japońskie metropolie, jak Fukuoka mają swój rezerwat przyrody. Mieszkańcy i turyści mogą tam odpocząć od miejskiego zgiełku i poprzebywać na łonie natury. Uminonakamichi Seaside Park (海の中道海浜公園) to zielone centrum miasta z dostępem do placu zabaw, parku rozrywki, diabelskiego młyna, boisk sportowych oraz Zoo i parku wodnego, gdzie można podziwiać rekiny, delfiny, czy morskie lwy. Jest to idealne miejsce dla spędzenia wolnego czasu zwłaszcza z rodziną. Najlepiej wybrać się tam w okresie marca i kwietnia, gdy milionowa kolekcja różnorakich rodzajów roślin zaczyna kwitnąć, a na blisko 2000 drzew wiśni pojawiają się przepiękne pęki kwiatowe.
Ohori Park (大濠公園) w Fukuoce to typowe miejsce do relaksu zarówno pasywnego, jak i aktywnego. Trasy biegnące wokół parku cieszą się popularnością wśród wielu porannych i wieczornych biegaczy. Inni zaś po prostu zasiadają na ławce, by delektować się wyjątkową scenerią historycznej zamkowej fosy. Na terenie parku znajduje się również Muzeum Sztuki z wyborną wystawą m.in. dwóch katalońskich sław Salvadora Dali i Joana Miró. Ponadto Ohori Park budzi niespotykany zachwyt dzięki swemu odwzorowaniu na styl chińskiego Jeziora Zachodniego, które figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Japonia słynie ze stawiania wysokich i oryginalnych wieżowców. Jeden z nich wybudowano właśnie w Fukuoce. Co prawda mierzy 234 metry i stanowi ledwie 1/3 najwyższego drapacza chmur na świcie Burj Khalify, a mimo to robi piorunujące wrażenie. Pokryta 8000 lustrzanych okien powierzchnia budynku odbija niebo w pełnej perspektywie. Stąd wziął się inny przydomek konstrukcji Mirror Sail – lustrzany żaglowiec. Ponadto jest to idealny punkt, by zobaczyć całe miasto i zatokę z innej perspektywy. Można tego dokonać, wjeżdżając na punkt obserwacyjny mieszczący się na wysokości 123 metrów lub jedząc kolację w tamtejszej restauracji znajdującej się na 116 metrze konstrukcji. Warto zaznaczyć, że Fukuoka Tower (福岡タワ) dostała swój angaż w japońskim filmie Godzilla vs SpaceGodzilla.
W Fukuoce jest wiele świątyń i chramów. Jednak jeden specyficzny zabytek zasłużył na szczególną uwagę. Leży on w mieście znajdującym się na obrzeżach Fukuoki. Jest to świątynia Dazaifu Tenmangu (太宰府天満宮). Budowla została wzniesienia ku chwale Sugawarano Michizane (菅原 道真), uczonego wówczas polityka i poety. Współcześnie w shinto czci się go, jako boga nauki, literatury i kaligrafii. Dlatego japońscy studenci tłumnie przybywają tam w okresie egzaminów. Proszą wtedy bóstwo o powodzenie podczas testów. Co ciekawe w świątynnym kompleksie można kupić wiele gadżetów i książek, które mają pomóc zgłębiać wiedzę i zdać egzaminy. W tamtejszym muzeum natomiast warto obejrzeć ekranizację historii życia Michizane.
Canal City Hakata (キャナルシティ博多) to ogromne centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe. Jego charakterystyczną cechą jest przebiegający pośrodku kanał wodny. Ośrodek liczy sobie blisko 250 sklepów. Tak pokaźna liczba sprawia, że w tym jednym miejscu można kupić w zasadzie wszystko, na co miałoby się ochotę. W strefie gastronomicznej można skosztować wielu japońskich potraw, w tym regionalnego Hakate Ramen. Ponadto znajduje się tam również wiele kuchni międzynarodowych. Po skończonym posiłku można udać się do teatru, salonu gier, kina, obejrzeć pokaz fontanny multimedialnej, czy po prostu wrócić do hotelu nie przedzierając się w tym celu przez miasto, a wjeżdżając jedynie na kolejne piętro.
Kraj Wschodzącego Słońca to nie tylko Tokio, Jokohama, czy Osaka. Japonia może poszczycić się również mniejszymi, ale w równym stopniu wartymi odwiedzenia miejscami. W końcu liczy jeszcze 11 innych metropolii, których liczba ludności już dawno przekroczyła 1 mln. Jednym z takich miast jest właśnie Fukuoka z mnóstwem atrakcji, które warto zobaczyć i z pewnością można tam odkryć zakątki, których brakuje nawet w Tokio.