PODRÓŻE PO JAPONII

PAMIĄTKI Z JAPONII. CO WARTO ZE SOBĄ PRZYWIEŹĆ?

Podróże, zarówno te egzotyczne, jak i te niedalekie, często skutkują powrotem z walizkami cięższymi niż przed wyjazdem. Wielu ludzi nie może oprzeć się atrakcyjnym pamiątkom, które będą przypominać o miło spędzonych chwilach podczas urlopu.

Omiyage – japońskie pamiątki

W Japonii rozwinięta jest kultura pamiątek – to jeden z krajów, w którym z łatwością kupimy lokalne upominki niemal na każdym kroku. Omiyage w języku japońskim oznacza przedmiot charakterystyczny dla danego regionu. Sami Japończycy udając się w konkretne miejsce przywożą więc przedmioty, które są z nim związane – to znaczy na przykład jedzenie, różnego rodzaju wyroby rzemieślnicze, biżuterię, tekstylia, ceramikę itp. Turyści odwiedzający Japonię mają natomiast bardzo szeroki wybór pamiątek każdego rodzaju, również takich, których nie sposób znaleźć nigdzie indziej na świecie.

Pamiątki z Japonii

Do najczęściej kupowanych w Japonii pamiątek zaliczyć możemy pałeczki służące do jedzenia, tradycyjne wachlarze, parasole, kimona i inne elementy klasycznego japońskiego ubioru (np. sandały, chusty), ręczniki, Furoshiki (tradycyjne chusty), tekstylia różnego rodzaju lub artykuły papiernicze. Szczególnym powodzeniem cieszą się drewniane wyroby takie jak laleczki, figurki czy pudełka na bento. Pamiątki kupować można w dedykowanych sklepach z souvenirami, na pchlich targach lub w zwykłych sklepach towarowych – często bowiem wybór pada na oryginalne słodycze czy nieznane na zachodzie smaki popularnych napojów i produktów spożywczych.

Co warto przywieźć z Japonii?

Wiele charakterystycznych japońskich pamiątek wartych jest polecenia. Jednymi z nich są Omamori – amulety na szczęście, które powinno nosić się na szyi. Tak przynajmniej było w dawnych czasach, obecnie sznureczki, które przyczepione są do ręcznie wyszywanych amuletów są nieco krótsze, przez co umożliwiają zaczepienie choćby o ucho torebki, szlufkę przy plecaku czy pęk kluczy. Niezwykle oryginalną pamiątką jest katana – japoński miecz. W tym wypadku jednak problemem może stać się zakaz przewożenia przez granice broni oraz rozmiar ostrza – warto więc zastanowić się nad zamówieniem katany przez Internet. Charakterystyczną pamiątką stać mogą się również maneki-neko – figurki kotów machających łapką, które przynoszą bogactwo, szczęście, zdrowie lub miłość.

Manga

Jednym ze znaków rozpoznawczych, wśród japońskich pamiątek, w które warto zainwestować, jest Manga i przedmioty z nią związane. Fanów tego rodzaju komiksów zadowolą zarówno wersje z książkowych „second-handów”, jak i nowe, oryginalne wydania. Często zdarza się, że nie wracają oni tylko z jednym tomem, ale całym zestawem komiksów.

Lalki

W japońskich sklepach z pamiątkami znaleźć możemy wyjątkowe, ręcznie robione lalki ubrane w klasyczne stroje. Lalki występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu stworzyć możemy całą kolekcję. Z pewnością jest to upominek oryginalny i niespotykany w innych częściach globu.

Sarubobo

Inną oryginalną pamiątką jest Sarubobo (jap. dziecko małpy). Sarubobo to mała, materiałowa figurka wykonywana ręcznie, o ludzkich kształtach, ale pozbawiona twarzy. Figurki występują w różnych wersjach kolorystycznych – złote elementy mają przynosić pieniądze i sukces zawodowy, czerwone małżeństwo, niebieski powodzenie w pracy i nauce, różowy miłość, srebrny przyjaźń, żółty szczęście w hazardzie i bogactwo, zielony zdrowie i spokój, fioletowy długowieczność, pomarańczowy podróże, przyjaźnie i dzieci oraz czarny – ochronę przed złem. Dawniej Sarubobo darowano córkom, które wychodziły za mąż jako szczęśliwy amulet. Obecnie figurki to ciekawa pamiątka z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Pamiątki z Tokio

Wyjątkowe pamiątki w Tokio kupić można w dzielnicy zakupów – Akihabara, znanej jako Electric Town (elektryczne miasteczko). Znajdziemy tam wiele artykułów elektronicznych, których nie kupimy poza Japonią (będą to np. telefony, aparaty fotograficzne, sprzęty muzyczne itp.).

Wyjątkowe wspomnienia

Omiyage to swoista kultura japońskich pamiątek. Nie brakuje ich w największych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni są doskonale przygotowani na coroczny przepływ turystów z zachodu, dzięki czemu wybierając się w podróż po Japonii, możemy zabrać ze sobą do domu wiele wspomnień, również w postaci oryginalnych souvenirów.

pozostałe ARTYKUŁY