PODRÓŻE PO JAPONII

NAJPOPULARNIEJSZE MUZEA W OSACE, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Osaka to 3 największe pod względem ludności miasto Japonii. Często nazywane Wenecją Wschodu ze względu na licznie występujące tutaj kanały. Jednak sceneria już nie jest taka sama, gdyż Osaka zyskała również miano „betonowej dżungli”. Istnieje jednak tutaj sporo atrakcji wartych zobaczenia. Odwiedzając to miejsce, można na przykład zrobić przegląd najpopularniejszych muzeów w Osace i wybrać się do któregoś z nich.

Cup Noodels Museum – muzeum zup instant w Osace

Miejscem, w którym wyprodukowano pierwszą zupę instant jest Osaka. Z tego względu właśnie w tym mieście powstało muzeum tzw. Cup Noodels. Poza tym, że można tam skosztować niemal dowolnego smaku zup z makaronem, to warto również nacieszyć oko niesamowitymi ekspozycjami i atrakcjami w makaronowym wydaniu.

W muzeum Cup Noodels powstała kolorowa naścienna wystawa kubków z zupami instant, która poprowadzona jest na wysokość kilku metrów. Przedstawia ona pudełka różnych dań z całego świata. Ciekawym doświadczeniem jest również przejście przez tunel Chicken Ramen, który jest otoczony 800 produktami z tej serii. Pokazuje to, jak ogromny wpływ akurat ta seria miała na globalną kulturę żywieniową.

Ponadto muzeum w bardzo innowacyjny sposób przedstawia historię całego przemysłu w zakresie produkcji dań instant. Można tam zobaczyć replikę pierwszej na świecie fabryki japońskich zup. Co więcej, możliwe jest stworzenie indywidualnego kubka makaronu oraz przyrządzenie chicken ramen w tamtejszych prototypach fabryk. Będąc w Cup Noodels Museum, warto również skorzystać z makaronowego teatru, w którym wyświetlane są anegdotyczne projekcje na temat dań instant.

Aquarium Kaiyukan w Osace

Co prawda oceanaria nie należą do grupy tradycyjnych muzeów, jednak to mieszczące się w Osace zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jest jednym z najbardziej spektakularnych w całej Japonii. Dzięki odpowiedniemu odwzorowaniu naturalnego środowiska wodnych istot i użyciu najnowszych technologii, odwiedzenie tego miejsca pozwala przeżyć niesamowitą wirtualną podróż po Oceanie Spokojnym i poznać jego historię oraz mieszkańców. W Aquarium Kaiyuan w Osace (海遊館) znajduje się blisko 30 000 istot obejmujących aż 620 gatunków.

Znajduje się tam 15 dużych zbiorników, które odzwierciedlają każdy region Pacyfiku. Można zobaczyć tam pokrytą lodem Antarktydę, czy obejrzeć różne gatunki rekinów, wielorybów, delfinów, meduz i innych zachwycających istot w zbiorniku o pojemności prawie 5500 ton wody. Ponadto, jeżeli ma się szczęście, to podczas zwiedzania można natrafić na ciekawe sesje treningowe zwierząt.

Podróż w czasie z Muzeum Konjyakukan – muzeum mieszkania i życia

Muzeum Konjyakukan (大阪くらしの今昔館) przedstawia realia Osaki z okresu Edo. To miejsce, w którym naprawdę można cofnąć się w czasie. Przechadzając się między wystawami, można trochę odetchnąć od ulicznego zgiełku. Okres Edo w Japonii oznacza rozwój rzemiosła, handlu i rozbudowy miast. Muzeum zaszczyca turystów zbiorem wielu narzędzi, artefaktów, figurek i dekoracji dawnej epoki, których dotychczas nie mieli okazji zobaczyć. Jednak najbardziej fascynujące jest skrupulatne odwzorowanie makiet tamtejszych dzielnic i rezydencji. Stworzono je nie tylko w wersji zminimalizowanej, ale również 1:1, co pozwala doświadczyć realiów dawnych lat.

Muzeum historii w Osace

Muzeum historii w Osace (大阪歴史博物館) w odróżnieniu od Konjyakukan umożliwia kompleksowo poznać historię. Nie skupia się jedynie na okresie Edo. Na piętrach 7-10 można obejrzeć wystawę permanentną. Na najwyższej kondygnacji przy wejściu przywita nas rzeźba cesarskiej dworzanki Daigokuden. W tym miejscu za pomocą różnych rekwizytów, figur, czy projekcji przedstawione zostały realia dawnego dworskiego życia w Japonii.

Zjeżdżając schodami na 9 piętro, można powrócić do przełomu epok Azuchi-Momoyama i Edo. W związku z tym na wejściu towarzyszy Lord Nobunaga Oda, który jest jednym z największych przywódców Japonii, a przy okazji jednym z trzech zjednoczycieli kraju. Można tu zobaczyć miniaturowe modele miasta w skali 1:20. Tematem przewodnim 9 piętra jest wodny okres Edo miasta Osaki. Dzięki temu można poznać je nie tylko od strony lądu…

Piętro 8 to kopalnia archeologiczna. Można tam dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat wykopalisk i samej archeologii. Jest to świetne miejsce dla dzieci oraz młodzieży. Mogą one tam wziąć udział w warsztatach i projektach oraz samodzielnie odkrywać dawne dzieje ludzkości na podstawie szczątek znajdujących się w ziemi. Piętro 7 z kolei to XX wieczna modernistyczna Osaka z okresów Taishō oraz wczesnego Shōwa. Gwarne ulice, zatłoczone skrzyżowania i szykownie ubrani Japończycy to elementy, które pozwalają doskonale odczuć, jak wyglądała ubiegłowieczna Japonia.

Zachwyć się betonową dżunglą

Choć z pozoru Osaka wydaje się bardzo surowym i zatłoczonym miastem, które kontrastuje z kolorowym Tokio, to jak widać można w niej odkryć wiele ciekawych miejsc. Z pewnością należą do nich muzea. Tym większym zaskoczeniem jest, że współczesna architektura tego miasta, która w stosunkowo niewielkim stopniu nawiązuje do japońskich tradycji, jednak na wielu wystawach można poznać jej oblicze sprzed setek lat.

pozostałe ARTYKUŁY