PODRÓŻE PO JAPONII

PODRÓŻOWANIE PO JAPONII. JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD?

Podróże to jedna z najczęstszych pasji Europejczyków. Niezwykle chętnie zwiedzamy obce nam miejsca, wybierając się w tym celu na zagraniczne i egzotyczne wojaże. Fascynują nas kraje odległe – im bardziej odmienne od naszej kultury, tym lepiej. Jednym z często wybieranych przez Europejczyków kierunków jest Japonia. Różnice obyczajowe, etnograficzne i geograficzne sprawiają, że Kraj Kwitnącej Wiśni jest dla nas niezwykle fascynujący.

Wyjazd do Japonii

Odległość Japonii od krajów europejskich sprawia, że wycieczka do Kraju Kwitnącej Wiśni nie jest możliwa „na wyciągnięcie ręki”. Podróż do Japonii należy odpowiednio zaplanować, biorąc pod uwagę choćby różnice klimatyczne i skomplikowane połączenia lotnicze. Miłośnicy japońskiego klimatu nie widzą jednak przeszkód, by wybrać się na wymarzone wakacje. Odmienność kulturowa, zapierające dech w piersiach krajobrazy, niezwykłe świątynie i nawet wygląd miast czy codziennego życia sprawiają, że Japonia zyskała ogromną ilość zwolenników na całym świecie. Japońskie tradycje, maniery, jedzenie i różnorodność atrakcji turystycznych przyciągają podróżników nie tylko z Europy.

Podróż do Japonii – porady

Wybierając się w podróż do Japonii powinniśmy zaczerpnąć wiedzy na temat podstawowych kwestii, które z punktu widzenia turysty mogą okazać się niezwykle istotne. Do Kraju Kwitnącej Wiśni najłatwiej dostać się z Europy samolotem – choć koszt i czas przelotu są niemałe (około 2000-5000 zł za bilet w zależności od kursu euro i pory roku oraz około 12 godzin w podróży), zaś po samej Japonii najkorzystniej poruszać się pociągami, samolotami, promami lub samochodem. Dla osób, które nie znają języka japońskiego istotny może okazać się również fakt, że nie w każdym miejscu będą one mogły się porozumieć po angielsku. To, co w podróżach biznesowych jest oczywiste, na wakacjach może okazać się problemem – nie wszyscy Japończycy znają język angielski. Niemniej jednak, wszelkie znaki informacyjne oraz np. komunikaty w środkach transportu podawane są w obu językach.

Japan Rail Pass

Japan Rail Pass to ekonomiczny sposób na podróżowanie po Japonii. Jest to okresowy bilet, który wykorzystać można w wybranych środkach komunikacji firmy Japan Railway (obejmujący między innymi pociągi, autobusy i statki). Bilet kupuje się jeszcze w Polsce, przed wyjazdem do Kraju Kwitnącej Wiśni, gdyż jest on ważny tylko dla turystów zagranicznych. Japan Rail Pass ważny jest przez okres trzech miesięcy i sprawdzi się świetnie w przypadku osób, które chcą zwiedzać Japonię na własną rękę.

Kiedy najlepiej lecieć do Japonii?

Najlepszy okres na wyjazd do Japonii to miesiące wiosenne i jesienne. Odradza się podróżować do Kraju Kwitnącej Wiśni w okresie letnim – głównie ze względu na bardzo wysokie temperatury (około 35-40 stopni przy wysokiej wilgotności powietrza) oraz porę deszczową, która w Japonii przypada w lipcu. Wiosna to okres kwitnienia wiśni – najbardziej popularny turystycznie. Jesień zapewnia wspaniałe widoki i przyjazne temperatury.

Jaką walutę zabrać do Japonii?

W Japonii obowiązuje waluta JPY – Japanese Yen (jeny). Chcąc wymienić pieniądze przed wyjazdem, należy zamówić jeny z wyprzedzeniem, jednakże banki niechętnie podejmują się tego typu transakcji. 1000 JPY to około 35 zł, odpowiednio 10,000 JPY to około 355 zł. Płatności przyjmowane są najczęściej gotówką, a bankomaty mogą nie działać po godzinie 22:00. Przykładowe ceny w Japonii Szacuje się, że całkowity koszt, z jakim trzeba się liczyć, planując około dwutygodniowy wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni powinien zamknąć się w granicach 8 – 20 tysięcy złotych, przy standardowych warunkach wycieczki. Za bilety wstępu do świątyń i muzeów oraz atrakcji turystycznych, takich jak np. Tokyo Sky Tree zapłacimy około 50 JPY – 3000 JPY w zależności od rodzaju i popularności miejsca, które chcemy zwiedzić. Posiłki będą nas kosztować w granicach 400-2000 JPY od osoby. Najtańsze noclegi znaleźć możemy już w granicach 150 zł za noc od osoby. Aby zaoszczędzić na noclegach, należy jednak rezerwować je z dużym wyprzedzeniem.

Japonia – co zabrać na wyjazd

W okresie letnim niezbędne będą duże ilości wody, okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy. Zawsze przydatne okażą się przewodniki, mapy oraz rozmówki japońskie, które pomogą nam odnaleźć się w trudnych sytuacjach i nawiązać kontakt z Japończykami, którzy nie mówią w języku angielskim. Przed wyjazdem zaleca się zakup ubezpieczenia podróżnego, zaznajomienie się z podstawowymi japońskimi zwrotami oraz zapoznanie się z zasadami savoir-vivreu obowiązującymi w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wyjazd marzeń

Wiele osób wyjazd do Japonii traktuje jak spełnienie marzeń. Jest to bowiem wycieczka, która wymaga wielu przygotowań i odpowiednich nakładów finansowych. Gdy jednak uda nam się zaplanować wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni, wspomnienia i wrażenia z pewnością okażą się niezapomniane.

pozostałe ARTYKUŁY