PODRÓŻE PO JAPONII

NAJCIEKAWSZE MUZEA W JAPONII

Japonia, w ciągu kilku tysięcy lat swojego istnienia wypracowała niezwykle bogatą, a przy tym zupełnie inną od europejskiej, kulturę oraz sztukę. Dlatego, aby móc lepiej zrozumieć specyfikę Kraju Kwitnącej Wiśni, warto udać się choćby do jednego z wielu muzeów, jakie ma do zaoferowania. Dzięki takiej wycieczce lepiej poznamy mentalność, zwyczaje i wartości wyznawane przez jego mieszkańców, jak również historię samego kraju.

Wiele zwyczajów i tradycji japońskich nie tylko nas intryguje, ale i nierzadko wzbudza uśmiech na naszej twarzy. Dopiero poznanie dorobku kulturalnego, jaki przez tysiące lat zgromadziła Japonia, pozwoli nam lepiej zrozumieć i zakochać się w kraju, w którym tradycja idealnie współgra z nowoczesnością. Sprawdź, jakie muzea warto odwiedzić podczas pobytu na tej niezwykłej wyspie.

Muzeum Narodowe w Kioto

To jedno z trzech cesarskich muzeów sztuki. Do tej pory udało się w nim zgromadzić około 12 tysięcy różnorodnych eksponatów i dzieł licznych japońskich artystów. Choć zaledwie połowa z nich przeznaczona jest do oglądania, na zwiedzanie obiektu należy zarezerwować cały dzień.

W muzeum zgromadzono liczne obrazy, tkaniny, ceramiczne naczynia, przedmioty wykonane z drewna oraz metalu, a także inne zdobycze archeologiczne, które udało się pozyskać z tamtejszych rejonów. Udostępnione eksponaty pozwalają poznać dawną Japonię i obyć swego rodzaju wycieczkę w czasie. Dzięki nim możemy zapoznać się ze sztuką azjatycką pochodzącą z najdłużej trwającej, japońskiej epoki Heian (od 794 do 1185 roku). Po drodze spotkamy też kolekcję starożytnych japońskich oraz chińskich sutr – religijnych ksiąg zawierających nauki Buddy, a także zachwycające obrazy krajobrazów z XI w. O tym, że będzie to wycieczka podczas której nie powinniśmy się nudzić niech świadczy fakt, że ponad 230 z dostępnych tu eksponatów uznano za narodowe skarby.

Muzeum Samurajów w Kioto

To miejsce godne polecenia dla wszystkich fanów samurajów i ninja. Miłośnicy sztuk walki znajdą tu najciekawsze zbroje przywdziewane przez wojowników w okresach: Heian, Kamakura, Muromachi, Edo oraz Meiji. Co więcej, turyści mogą założyć wybraną zbroję oraz dobyć prawdziwego samurajskiego miecza.

Cały budynek utrzymany jest w duchu poprzednich epok, dzięki czemu zwiedzający mogą poczuć klimat dawnych lat. Wystawę uświetniają liczne pokazy ninja, samurajów, a także zapaśników sumo. Jedna z sal poświęcona jest sztuce parzenia herbaty i pozwala poznać całą ceremonię, jaka towarzyszy przyrządzaniu jednego z najbardziej znanych japońskich napojów.

Muzeum Pokoju w Hiroszimie oraz Muzeum Bomby Atomowej w Nagasaki

Obydwa muzea to jedne z najbardziej poruszających miejsc na świecie. Upamiętniają bowiem dwie największe japońskie tragedie XX wieku: użycie broni atomowej w Hiroszimie oraz Nagasaki. Za ich sprawą możemy cofnąć się w czasie do momentu, gdy jeszcze nic nie zapowiadało nadejścia dramatu; ulice tętniły codziennym życiem, a dzieci bawiły się na podwórkach. Dramatu, który rozpoczął się 6 sierpnia 1945 roku o 8:15, gdy na centrum Hiroszimy spadła 4-tonowa bomba atomowa. Pochłonęła ona około 140 tysięcy ofiar, kolejne setki tysięcy ocalałych umarło wskutek licznych chorób popromiennych, zwłaszcza na nowotwory. Trzy dni później tragedia powtórzyła się w Nagasaki.

Muzeum przygotowało niezwykle obrazową wystawę, która pozwala zwiedzającemu najpierw zobaczyć oraz poczuć zwyczajne życie mieszkańców XX-wiecznej Hiroszimy oraz Nagasaki, by następnie razem z nimi przeżyć okrutną tragedię. Eksponaty, które można zobaczyć a niekiedy nawet dotknąć, to przede wszystkim ówczesne przedmioty codziennego użytku mieszkańców: lunchbox z nadpaloną zawartością, mundurek szkolny, sandały, dziecięcy rowerek, ale również powyginane od ciepła metalowe okiennice, czy też niezwykle poruszający cień człowieka, który „odcisnął się” na kamieniu.

Muzeum trzęsienia ziemi w Kobe

Kobe to bardzo dobrze prosperujące portowe miasto, znajdujące się na zachód od Osaki, na wyspie Honsiu. Obecnie jest to tętniące życiem miejsce, szóste pod względem liczby ludności w Japonii. Przechadzając się po mieście trudno uwierzyć, że 17 stycznia 1995 roku zostało niemal doszczętnie zniszczone wskutek potężnego trzęsienia ziemi. Choć wstrząsy trwały zaledwie 20 sekund, a ich epicentrum było w Awaji, które znajduje się w sąsiedztwie Kobe, katastrofa pochłonęła ponad 6 tysięcy ofiar i zamieniła miasto w ruinę. W celu upamiętnienia tamtych wydarzeń powstało miejsce pamięci, które przybliża nie tylko oblicze tragedii i ogrom zniszczeń, ale także dalsze losy mieszkańców. Rolą muzeum jest również uświadamiać oraz edukować odwiedzających, jak zachowywać się w przypadku katastrof naturalnych.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Wszystkich wielbicieli sztuki i kultury azjatyckiej, którzy nie mogą sobie pozwolić na daleką podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni, może zainteresować muzeum znajdujące się na naszej rodzimej ziemi – muzeum japońskie w Krakowie.

Wszystko zaczęło się od Feliksa Jasieńskiego, który zgromadził niezwykle liczną, bo opiewającą na ponad 6 500 pozycji, kolekcję przedmiotów, obrazów i innych dzieł japońskich artystów. Po jego śmierci eksponaty przekazano Muzeum Narodowemu, jednak z powodu braku miejsca w budynkach muzeum wystawiono je zaledwie raz – w krakowskich sukiennicach. Po obejrzeniu kolekcji Jasieńskiego, w sztuce japońskiej zakochał się Andrzej Wajda. To właśnie z jego oraz jego małżonki inicjatywy i dzięki funduszom, jakie otrzymał za nagrodę filmową w Kioto, po upływie prawie pół wieku od tamtej pamiętnej wystawy powstało centrum, w którym ulokowano wszystkie zgromadzone w Polsce dzieła sztuki japońskiej.

Odwiedzenie najpopularniejszych japońskich muzeów z pewnością pozwoli lepiej poznać ten enigmatyczny i tak odległy mentalnie kraj. Każde z nich, doskonale obrazuje różnorodność i wyjątkowość Japonii. Bez wątpienia, w czasie pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni lub Krakowie warto zobaczyć choć jedno z opisanych miejsc.

pozostałe ARTYKUŁY