PODRÓŻE PO JAPONII

HOTELE KAPSUŁOWE – GENIALNY POMYSŁ Z JAPONII

Nocleg w prywatnej kapsule? Brzmi kosmicznie. A jednak w Kraju Kwitnącej Wiśni to patent, który sprawdza się niezmiennie od niemal 40 lat. Oszczędność pieniędzy, czasu i przestrzeni – to główne zalety japońskich hoteli kapsułowych.

Kapsuła do spania

W popularnych w Kraju Kwitnącej Wiśni hotelach kapsułowych nie znajdziemy pokoi, a nawet wolnostojących łóżek. Ich miejsce zajmują specjalne, sypialne kapsuły, znajdujące się najczęściej w jednym wspólnym pomieszczeniu. Zabudowane komórki o wymiarach mniej więcej 2x1x1 m jednym przypominają wnętrza kosmicznych pojazdów, w innych budzą natomiast nieco bardziej mroczne skojarzenia. Zamykana za pomocą zasłonki lub rolety kapsuła wyposażona jest zazwyczaj w materac i małą lampkę. Dziś, w zależności od standardu hotelu, w jej klimatyzowanym wnętrzu znaleźć można telewizor, konsolę do gier, a nawet tablet z dostępem do Internetu. Goście mają zwykle możliwość skorzystania z samodzielnej, zamykanej szafki oraz ogólnodostępnej łazienki. Jeśli hotel nie dysponuje kuchnią, w przestrzeni wspólnej umieszczane są dystrybutory z napojami i przekąskami. W niektórych przypadkach maszyny przejmują również rolę hotelowej obsługi, a w celu wykupienia noclegu wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni bilecik w znajdującym się przy wejściu automacie.

Hotele kapsułowe w Japonii

Trudno się dziwić, że na tak kosmiczny pomysł wpadli właśnie Japończycy. Ze względu na wysoką gęstość zaludnienia, w Japonii liczy się dosłownie każdy metr kwadratowy przestrzeni, dlatego możliwość „upchnięcia” w jednym pomieszczeniu kilkukrotnie większej liczby osób wydaje się rozwiązaniem idealnym. Formuła kapsułowych noclegów odzwierciedla też poniekąd specyficzny charakter Japończyków. Z jednej strony potwierdza ich skromności i upodobanie prostoty, z drugiej – zdaje się odpowiadać ich wycofanej, powściągliwej naturze. W czasie podróży – zwłaszcza biznesowych – ambitni i obowiązkowi Japończycy skupieni są przede wszystkim na celu wyjazdu, dlatego nocleg często bywa dla nich wyłącznie zaspokojeniem fizjologicznej potrzeby snu.

Właśnie z myślą o zapracowanych biznesmenach oraz oszczędnych i mało wymagających turystach, Kisho Kurosawa zaprojektował pierwszy kapsułowy hotel, powstały w 1979 roku w Osace. Przez lata hotelowe kapsuły służyły jednak nie tylko podróżującym. Nie da się ukryć, że swój sukces zawdzięczają głównie względom ekonomicznym. Tanie noclegi bywały ratunkiem dla pracowników, którzy spóźnili się na ostatni pociąg do domu, pijanych biesiadników, a w ostatnim czasie także… bezrobotnych, dla których nawet kilkumiesięczny przystanek w kapsułowej sypialni okazuje się bardziej opłacalny, niż wynajem samodzielnego mieszkania czy pokoju. W obliczu ekonomicznego kryzysu, który kilka lat temu opanował Japonię, zjawisko stało się na tyle popularne, że państwo umożliwiło „długoterminowym” mieszkańcom kapsuł meldowanie się pod adresem hoteli.

Hotele kapsułowe w Tokio

Choć japoński patent został wdrożony w wielu miejscach na świecie, nadal to w Japonii kapsułowe hotele cieszą się największą popularnością, a w samym Tokio funkcjonuje ich ponad 60 (wg www.booking.com). Ich standard – zarówno na japońskich wyspach, jak i na całym świecie – jest jednak skrajnie zróżnicowany. Podczas, gdy niemal luksusowe kapsuły z okolic dubajskiego lotniska wyposażone są w system informujący gościa o godzinie jego odlotu, hotele, w których meldują się japońscy bezrobotni przerażają ekstremalnymi wręcz warunkami. Zanim więc zdecydujesz się na ekonomiczne, kapsułowe podróżowanie, sprawdź, czego dokładnie możesz spodziewać się po danym obiekcie i przemyśl, czy oszczędność rzeczywiście się opłaci.

Hotele kapsułowe to z pewnością rozwiązanie dla niewymagających, elastycznych gości, dla których lokalizacja i przystępna cena noclegu są bardziej istotne, niż wygoda i wysoki standard. Ich zalety doceniają podróżujący w różnych zakątkach świata, jednak w Polsce, jak dotąd, pomysł nie spotkał się z wystarczającym zainteresowaniem. Niebawem w Warszawie otwarty zostanie kolejny obiekt inspirowany japońskim pomysłem. Warszawskie kapsuły mają być wyposażone w antywłamaniowe rolety, a nawet system rezerwacji łazienek, który pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy niecierpliwych gości. Kto wie, może i na polskim rynku znajdą się amatorzy kapsułowych podróży?

pozostałe ARTYKUŁY