Japonia szczególnie upodobała sobie festiwale. Istnieje powiedzenie, że odbywa się ich tam więcej, niż jest dni w roku. Szczególny rodzaj to Yuki Matsuri (雪まつり), czyli festiwal śniegu. Najsławniejszy odbywa się w stolicy Hokkaido w Sapporo na początku lutego. Festiwal cieszy się prawie 70-letnią tradycją. W czasie jego trwania można obejrzeć wystawy i konkursy rzeźb ze śniegu oraz lodu. Śnieżno-lodowe monumenty sięgają nawet 15 metrów wysokości oraz kilkudziesięciu metrów szerokości. Ich tematyka jest różnorodna i często odnosi się do ważnych wydarzeń politycznych, czy kulturalnych, a nawet do scen z popularnych w Japonii filmów anime. Nocą na rzeźbach przedstawiana jest niesamowita iluminacja z efektami specjalnymi.
Japończycy szczególnie dbają o swą rodzimą kulturę, jednak można polecieć do Japonii, a przy okazji odwiedzić szwedzkie miasto. Na wyspie Hokkaido w pobliżu Tobetsu powstały tzw. Wzgórza Szwedzkie (スウェーデンヒルズ – Suwēden Hiruzu). Jest to niewielkie miasteczko, zamieszkiwane przez ponad 500 osób. Jego architektura idealnie odwzorowuje skandynawską. To wszystko za sprawą charakterystycznych drewnianych, czerwono-białych domków, dwuspadowych dachów i równo przystrzyżonych trawników. Tamtejsi mieszkańcy wytwarzają tradycyjne szwedzkie rzemiosło, specjalizują się w skandynawskiej kuchni, w szkole uczą się języka szwedzkiego i obchodzą tamtejsze święta – po prostu żyją po szwedzku. Wioska wzorowana jest na autentycznym mieście Leksand z hrabstwa Dalarna w Szwecji.
Tunel Seikan (青函トンネル) ma 53 km i łączy wyspy Honsiu i Hokkaido. Znajduje się nawet 140 metrów pod powierzchnią morza. Odwiedzając muzeum tunelu, można zobaczyć, jak powstawało wielkie przedsięwzięcie światowej klasy. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym wystawom, które kompleksowo przedstawiają historię budowy tunelu. Interaktywne ekspozycje pozwalają zrozumieć zaawansowane technologie, jakimi udało się stworzyć tak wielkie przedsięwzięcie. Poza halą wystawową można obejrzeć również projekcję w tunelowym teatrze. W ofercie znajduje się także przejazd najkrótszą linią kolejową na świecie Seikan Tunnel Tappi (青函トンネル竜飛), którą wcześniej jeździli tamtejsi pracownicy.
Na terenie wyspy Hokkaido znajduje się aż 6 parków narodowych, co czyni z niej ogromny rezerwat przyrody. Na wyróżnienie zasługuje jeden z najpiękniejszych, ale również największy park narodowy, czyli Daisetsuzan (大雪山). Jest on 10 razy większy od polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pasmo 3 wulkanicznych grup górskich z 16 szczytami czynią z niego idealną bazę dla wspinaczy, alpinistów oraz zwolenników sportów zimowych. Podziwianie śnieżnych krajobrazów ułatwia tamtejsza kolejka linowa. Park stanowi również naturalny dom dla niedźwiedzi brunatnych oraz rudych lisów Ezo.
Na wysokości 800 m n.p.m. położone jest jezioro Shikaribetsu (然別). Co roku na zamarzniętym zbiorniku organizowana jest wioska igloo. W ten sposób postanowiono przekształcić tamtejszy smutny i surowy krajobraz w wesołe i żywe lodowe miasteczko. Wybudowano tam śnieżny teatr, w którym odbywają się różnego rodzaju koncerty oraz przedstawienia. Organizuje się także wystawy rzeźb lodowych, a gdy jest zimno, można napić się czegoś ciepłego w igloo barze. Jednak gdy nadchodzi wiosna, mroźna osada rozpływa się. Tego widowiska turyści również nie mogą przegapić, dlatego tłumnie przybywają oglądać, jak wszystko po czym chodzili, zaczyna topnieć.
W Japonii jest ponad 3 tys. basenów termalnych, jednak to w onsenie Tokachigawa (十勝川) w Otofuke woda ma szczególne właściwości. Tamtejsze źródła czerpią z rodzimych roślin m.in. z trzcin. Dzięki temu wyróżnia się na tle innych japońskich łaźni. Tokachigawę określą się jako gorące źródło piękna. Wysoka zawartości materii organicznej daje podobne efekty do kąpieli bagiennej. Szczególnie korzystne działanie ma występujący w źródłach chlorek sodu. Zażywanie kąpieli w tamtejszych łaźniach jest wskazane przy nerwobólach, problemach ze stawami, czy paraliżach ruchowych. Ponadto doskonale nawilża i wygładza skórę.
Goryōkaku (五棱郭 – pięciokąt) w mieście Hakodate to najstarszy japoński fort w zachodnim stylu. W rzeczywistości swym kształtem bardzo przypomina Departament Obrony USA tzw. Pentagon. Cytadela pełniła wcześniej istotne funkcje militarne i służyła obronie miasta. W 1910 roku straciła swe wojskowe znaczenie i została zamieniona na publiczny park. Z tego względu wzdłuż fosy zasadzono tysiące drzew wiśni. Początek maja to najlepsza pora, by wybrać się na fortyfikacje Goryōkaku i podziwiać jedno z najpiękniejszych miejsc kwitnienia wiśni na Hakkaido. Najlepszym punktem obserwacyjnym jest wieża Goryōkaku Tower (107 m), z której można napawać się urzekającym widokiem.
Hokkaido to najzimniejszy region w Japonii. Z tego względu lato jest tutaj chłodniejsze niż w innych częściach kraju. Średnia temperatura wynosi wówczas ok. 20 °C. Taki klimat sprzyja pieszym, górskim wędrówkom i w ten sposób przyciąga wielu Japończyków. Zwłaszcza, gdy chcą uciec od gorących temperatur. Zima natomiast trwa tutaj ok. 4-5 miesięcy i jest bardzo surowa. Występują wówczas wysokie opady śniegu, które w górach mogą sięgać 11 metrów. Temperatura spada nawet poniżej -10°C. Tak srogie warunki klimatyczne uczyniły z Hokkaido główną bazę do uprawiania sportów zimowych w Japonii. Mroźny klimat wyspy przyciąga wielu zwolenników jazdy na nartach, snowboardzie, czy łyżwach. Ponadto, co roku odbywają się tutaj zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich na słynnej skoczni Ōkurayama (大倉山シャンツェ) w Sapporo.
Mimo trudnych warunków atmosferycznych region potrafi wykorzystać swoja mroźną naturę w pozytywny sposób. Wykorzystuje śnieg, lód i niską temperaturę do zapewnienia specyficznej bazy rekreacyjnej dla turystów. Wykazując się kreatywnością oraz nietuzinkowym, śnieżnym krajobrazem Hakkaido jest chętnie odwiedzane szczególnie zimą.