PODRÓŻE PO JAPONII

POZNAJ 4 NAJWIĘKSZE WYSPY JAPOŃSKIE – HONSIU, HOKKAIDO, KIUSIU I SIKOKU

Japonia, nazywana również krajem wyspiarzy, leży na niemal 7 tysiącach wysp i wysepek, które przez lata stanowiły izolowaną od reszty świata krainę. Poznaj Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku – 4 największe japońskie wyspy – i dowiedz się, co warto zobaczyć, odwiedzając każdą z nich.

Honsiu – największa wyspa Japonii

Pomiędzy Morzem Japońskim, Oceanem Spokojnym i Morzem Wewnętrznym rozciąga się największa i najsłynniejsza z japońskich wysp. Honsiu mierzy ok. 1400 km długości, a jej powierzchnia wynosi niemal 230 tys. km2, co sprawia, że stanowi ona ponad 60% całkowitej powierzchni Japonii oraz 7. co do wielkości wyspę na świecie. Zamieszkuje ją ok. 104 mln osób (2010), czyli ponad 80% ludności Japonii. Wyspa Honsiu jest najgęściej zaludnionym (429 mieszk. na km2) i najbardziej rozwiniętym gospodarczo obszarem kraju. To tutaj skoncentrowane są największe ośrodki przemysłowe, na których opiera się potęga współczesnej Japonii.

Również pod względem historycznym i kulturowym, wyspa stanowi niezwykle istotną część Kraju Kwitnącej Wiśni. Znajduje się tu nie tylko obecna stolica Japonii – Tokio – ale również dawne siedziby władców, m.in. Nara czy Kioto, w których zapisana jest historia wyspiarskiego kraju. Właśnie dlatego Honsiu stanowi główny cel podróżników odwiedzających Japonię. Pałac cesarski w Tokio, Złoty i Srebrny Pawilon w Kioto, spotkanie z jeleniami sika w Narze czy degustacja słynnej wołowiny wagyū w Kobe – to tylko niektóre z licznych atrakcji wyspy. Honsiu, pełna górzystych terenów i w ponad 60% porośnięta lasami, zachwyca również miłośników naturalnego piękna. Do jej najbardziej malowniczych punktów należy góra Fudżi i otaczający ją Park Narodowy Fudżi-Hakone-Izu, zwany również obszarem Pięciu Jezior.

Hokkaido – druga pod względem wielkości wyspa Japonii

W poszukiwaniu naturalnych atrakcji warto odwiedzić także Hokkaidodrugą co do wielkości wyspę Japonii – która ze względu na swój chłodniejszy klimat stanowi doskonałe schronienie przed skwarem japońskiego lata. Na jej terenie (78,5 tys. km2) znajduje się sześć parków narodowych, w których spotkać można typowe dla północnych obszarów gatunki zwierząt, takich jak niedźwiedzie, jelenie, bieliki, puchacze japońskie czy żurawie.

Odkąd w 1972 roku w Sapporo – stolicy wyspy – odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, wyspa stała się ważnym i znanym na całym świecie ośrodkiem sportów zimowych. Hokkaido ma szczególne znaczenie dla historii skoków narciarskich. Na skoczni Ōkurayama w Sapporo odbywają się największe konkursy tej dyscypliny, w tym Puchar Świata, który gości na japońskiej wyspie od momentu inauguracji imprezy w 1980 roku. Odwiedzając zimową stolicę Japonii warto udać się na Ramen Yokocho, uliczkę pełną niewielkich restauracji serwujących lokalne wersje ramenu, z którego słynie okolica.

Uwagę turystów przyciąga też Hakodate – położone w południowej części wyspy miasto, które zachwyca swoim wyjątkowym nocnym krajobrazem. Jednym z najlepszych punktów widokowych na okolicę jest góra Hakodate, z której podziwiać można tereny portu handlowego oraz słynny fort Goryōkaku. Jego pięciokątna konstrukcja, przypominająca kształtem gwiazdę, stanowi jeden ze znaków rozpoznawczych miasta.

Kiusiu – trzecia i najcieplejsza wyspa Japonii

Przenosząc się z Hokkaido na Kiusiu można doznać lekkiego szoku termicznego. Temperatura na skrajnie wysuniętych na północ i południe kraju wyspach zimą może różnić się nawet o kilkanaście stopni. Choć latem różnice te nie są aż tak wysokie – średnia temperatura na Hokkaido wynosi ok. 18-20°C, na Kiusiu ok. 28°C – trzecia pod względem wielkości i najcieplejsza japońska wyspa, jest dla Japończyków jednym z popularniejszych kierunków urlopowych.

Górzyste wnętrze Kiusiu otoczone jest nadbrzeżnymi równinami, a na jej całej powierzchni znaleźć można gorące źródła, które wabią zmęczonych turystów. Do najsłynniejszych kąpielowych ośrodków należą źródła w Beppu, w prefekturze Oita. Ich „piekielne wody”, dzięki minerałom występującym w okolicy, przybierają wyjątkowe, dość niespotykane barwy. Chinoike Jigoku (piekielny staw krwi) wypełnia mętna, jasonczerwona woda, natomiast Umi Jigoku (morskie piekło) zadziwia tonią w kolorze kobaltu.

Na Kiusiu znajduje się również jeden z ważniejszych japońskich portów handlowych. Nagasaki, jako wieloletni łącznik między Japonią a światem Zachodu, narażone było na zagraniczne wpływy kulturowe i architektoniczne. Widać to wyraźnie w krajobrazie miasta i budynkach takich jak Ōura Tenshu-dō – najstarszy chrześcijański kościół w Japonii, czy dom kupiecki w Glover Garden wybudowany w XIX wieku na wzór typowych budowli zachodnioeuropejskich.

Sikoku – najmniejsza z głównych japońskich wysp

Strome góry, pokrywające znaczną część najmniejszej z czterech japońskich wysp, utrudniają rozwój lokalnego przemysłu i zmniejszają możliwości jej zamieszkania. Powierzchnię 18,8 tys. km2 zamieszkuje ok. 4,1 mln osób, czyli nieco ponad 3% populacji Japonii. Słabą gęstość zaludnienia wyrównuje jednak zagęszczenie… obiektów sakralnych. Na niewielkim obszarze wyspy znajduje się aż 88 świątyń, które stanowią cel licznych pielgrzymek. Wyznawcy japońskiej odmiany buddyzmu ezoterycznego przybywają na wyspę, by wędrować od świątyni do świątyni, trasą ponad 1600 km. Ich wędrówkę utrudniają często wysokie temperatury, ulewne deszcze, a przede wszystkim górzysty teren Sikoku. Mimo to, znajdują się i tacy, którym udaje się pokonać pieszo cały pielgrzymkowy dystans. Dla mniej wytrwałych po trasie kursują specjalne autobusy.

Wśród popularnych, typowo turystycznych atrakcji wyspy warto wymienić olbrzymie wiry wodne, które można podziwiać w cieśninie Naruto oraz Zamek Matsuyama. Budowla położona na szczycie 132-metrowej góry stanowy doskonały punkt widokowy na miasto i okolicę. Na miejscu zwiedzający mogą przymierzać oryginalne samurajskie zbroje, natomiast po wycieczce odprężyć się w termalnych źródłach Dōgo Onsen u podnóża zamku.

Archipelag japoński

Japońskie wyspy tworzą na Oceanie Spokojnym łuk długości 2990 km. By ułatwić komunikację między największymi ośrodkami miejskimi Japonii, Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku połączone zostały licznymi liniami kolejowymi i drogowymi. Honsiu i Hokkaido łączy najdłuższy na świecie podmorski tunel o długości 54 km. W ten sam sposób połączone są Kiusiu i Honsiu. Natomiast od 1988 roku z Honsiu na Sikoku można przedostać się korzystając z najdłuższego na świecie, 9-kilometrowego mostu wiszącego. Nowoczesne połączenia między wyspami, umożliwiają sprawny i bezpieczny transport towarowy, ułatwiają mieszkańcom poruszanie się po kraju, a turystom – przemieszczanie się między najważniejszymi atrakcjami Japonii.

Każda z japońskich wysp ma nieco inny klimat, zabudowę i nastrój. Mimo różnic wszystkie tworzą spójny, wyjątkowy krajobraz Kraju Kwitnącej Wiśni, w którym każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

pozostałe ARTYKUŁY