PODRÓŻE PO JAPONII

REGIONY I PREFEKTURY. POZNAJ PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY W JAPONII

Japonia, podobnie, jak większość krajów na świecie, podzielona jest na mniejsze jednostki administracyjne i geograficzne regiony. Sprawdź, jaki jest oficjalny podział rozszczepionego na tysiące wysp kraju i dowiedz się, czym charakteryzują się jego regiony.

Położona na niemal 7 tys. wysp i wysepek Japonia jest 10 pod względem liczby ludności krajem na świecie. Jej łączną powierzchnię ocenia się na ok. 378 000 km², zatem oczywiste jest, że dla zachowania porządku – administracyjnego, gospodarczego, społecznego i kulturowego – kraj musiał zostać podzielony na mniejsze obszary i jednostki.

Pierwszy podział administracyjny Kraju Kwitnącej Wyspy określony został już w VIII w. w Kodeksie Asuka – jednym z aktów normatywnych systemu Ritsuryo-, obowiązującego w klasycznej Japonii. Dzielił on powierzchnię państwa na 5 prowincji – Yamato, Yamashiro, Kawachi, Settsu i Izumi – oraz 7 do- tzw. obwodów, a dosłownie dróg lub traktów: Tokaido, Tosando, Hokurikudo, San-indo, San-yodo, Nankaido, i Saikaido. Ilość prowincji wahała się w ciągu wieków, by w okresie restauracji cesarstwa ustabilizować się na poziomie 68 jednostek. Początkowo na ich czele stali mianowani przez cesarza gubernatorzy, zwani kokushi. W feudalnej epoce Muromachi zastąpili ich tzw. shugo. Wyznaczani przez siogunów administratorzy mogli cieszyć się szerszym zakresem władzy i sprawować ją nad więcej, niż jedną prowincją. Około X wieku ich rolę przejęli ostatecznie daimyōu – najbardziej wpływowi feudalni rządcy, których funkcja utrzymywała się aż do XIX wieku.

Ustanowiony w VIII w. podział obowiązywał oficjalnie do XVI w., jednak w świadomości mieszkańców pozostał żywy aż do wielkich przemian w XIX w.

Aktualny podział administracyjny w Japonii

Obecny podział wyspiarskiego kraju wprowadzony został pod koniec XIX w. Administracyjny system nosi nazwę to-dou-fu-ken (都道府県). Japonia podzielona jest oficjalnie na 47 prefektur: 2 metropolie to (都), obejmujący wyspę Hokkaido dystrykt dou(道), 2 prefektury miejskie fu (府) oraz 43 prefektury zwykłe ken (県).

Kraj Kwitnącej Wiśni nieoficjalnie dzieli się również na 8 tradycyjnych regionów geograficznych: Hokkaidou, Touhoku, Kantou, Chuubu, Kinki, Chuugoku, Shikoku oraz Kyuushu-Okinawa.

Hokkaidou

Hokkaidou, czyli druga co do wielkości japońska wyspa, tworzy wraz z kilkoma okolicznymi wysepkami najchłodniejszy region Japonii. Słynie z naturalnych terenów i przepięknych pejzaży, poprzecinanych masywnymi górskimi łańcuchami. Na świecie region ten znany jest przede wszystkim z odbywających się w Sapporo zimowych igrzysk oraz widowiskowego Festiwalu Śniegu.

Touhoku

Górzysty region Touhoku obejmuje całą północno-wschodnią część Japonii. Jego klimat charakteryzują krótkie lata i długie zimy, pomiędzy którymi wyróżnić można urokliwe okresy wiosny i jesieni. W typowo rolniczej części kraju przemysł zaczął się rozwijać dopiero w latach 60, XX wieku, dlatego obszar ten nadal zachwyca naturalnym pięknem. Touhoku przyciąga jednym z tzw. Trzech japońskich pejzaży. Matsushima, czyli Sosnowa Wyspa, to grupa 260 wysepek porośniętych sosnami – matsu. Niektóre z nich są tak małe, że mogą stanowić dom jedynie dla okolicznych mew. Większe połączone są czerwonymi mostami, które nadają krajobrazom wyjątkowy, baśniowy charakter.

Kantou

Najbardziej znany i najbardziej nowoczesny region Japonii, to zlokalizowany w południowo-wschodniej części kraju Kantou. Podobnie, jak w przypadku Touhoku, również i tutaj wyraźnie odczuwalne jest następstwo czterech pór roku, jednak klimat regionu cechuje się większą łagodnością. Kantou, skupiając największe japońskie metropolie, w tym Tokyo, stanowi serce japońskiego handlu, przemysłu, kultury i rozrywki. To tu zlokalizowane są siedziby największych japońskich firm, międzynarodowych korporacji i wielkie domy medialne. Dzięki światowej popularności, w regionie silnie rozwija się również przemysł turystyczny, nastawiony w znacznym stopniu na ciekawych Orientu mieszkańców Zachodu.

Chuubu

Chuubu to przede wszystkim region największych japońskich szczytów. Alpy Japońskie, zwane też Dachem Japonii, rozciągają się wzdłuż całego obszaru, który poprzecinany jest również najdłuższymi rzekami kraju. Najbardziej rozpoznawalnym widokiem Chuubu jest imponująca rozmiarem Góra Fuji. Największy szczyt Japonii ma wysokość 3776 m n.p.m. i przez wielu uważany jest za uświęcony dar natury. Region charakteryzuje nie tylko geograficzne zróżnicowanie terenu, ale też różnorodność gospodarczej aktywności. Z jednej strony znajdują się tu największe uprawy ryżowe Japonii, z drugiej – zakłady takich gigantów, jak Toyota Motors czy Yamaha.

Kinki

Drugi najważniejszy pod względem gospodarczym region Japonii, stanowi centrum handlu i przemysłu zachodniej części kraju. Również tutaj istotną rolę pełni gałęź rolnicza – uprawa ryżu, cytrusów oraz rybołówstwo. Dawna stolica Japonii – Kyoto – przyciąga tłumy turystów do wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytków, świątyni i architektonicznych perełek. Kinki zachwyca kolejnym z Trzech japońskich pejzaży. Ama-no-hashidate, czyli „niebiański wiszący most”, to wąziutka mierzeja łącząca brzegi zatoki Miyazu. Ponad 3-kilometrowe pasmo białego piasku porasta 8 tysięcy czarnych sosen. Zachwycające kontrastem kolorów pasmo najlepiej podziwiać z punktu widokowego na pobliskiej górze Narai. Spoglądając na mierzeję z głową opuszczoną pomiędzy nogami, można odnieść wrażenie, że piaszczysta wstęga unosi się w powietrze, by połączyć morze z niebem.

Chuugoku

Chuugoku to dość górzysty region, którego krajobraz urozmaicają niewielki jeziorka i małe zbiorniki. Nabrzeżne równiny stanowią idealne podłoże ryżowych pól, a ciepły, suchy klimat regionu zapewnia doskonałe warunki do uprawy pomarańczy. W Chuugoku podziwiać można kolejny, ostatni z Trzech japońskich pejzaży – widok bramy świątyni Itsukushima na tle znajdującej się na wyspie góry Misen. Wyłaniająca się z wody konstrukcja, to symbol wyspy, uważanej kiedyś za świętą ziemię, nieodstępną dla przeciętnych obywateli. Region zapisał się w tragicznych dziejach XX wieku, jako miejsce jedynego w historii ataku nuklearnego, który spustoszył Hiroszimę i Nagasaki w ostatnich miesiącach II wojny światowej.

Shikoku

Najmniejsza z czterech głównych wysp Japonii w większości pokryta jest stromymi górami, które utrudniają rozwój przemysłu i ograniczają możliwości jej zamieszkania. Nowe perspektywy dla subtropikalnego Shikoku otworzyło połączenie z wyspą Honshu. Łączący je Wielki Most Seto to zaawansowany systemem składający się z trzech mostów wiszących, dwóch linowych, mostu kratowego oraz pięciu wiaduktów.

Kyuushu-Okinawa

Kyuushu to najbardziej wysunięty na południe, a zarazem najcieplejszy region Kraju Kwitnącej Wiśni. Sama wyspa charakteryzuje się górzystym wnętrzem i nadbrzeżnymi równinami. Jej krajobraz urozmaicają gorące źródła oraz wulkany, w tym Aso – najbardziej aktywny z japońskich wulkanów, o wysokości 1592 m n.p.m. Okinawa to natomiast łańcuch 60 małych wysepek, które do 1879 roku istniały, jako niezależne królestwo Ryuukiu. Za sprawą gorącego klimatu, okolica stanowi dziś jeden z najbardziej popularnych japońskich kierunków urlopowych, a ciepłe wody i zachwycające rafy koralowe, przyciągają do tu miłośników wodnych sportów i nurkowania.

Prefektury w Japonii

Nieoficjalne, geograficzne regiony dzielą się na mniejsze oficjalne jednostki, zwane prefekturami. Są one większe od powiatów (郡 gun), miast (市 shi lub 町machi lub chou) oraz wsi (村 son lub mura). Na czele każdej prefektury stoi gubernator (知事 chiji), wybierany w wyborach bezpośrednich raz na cztery lata. Lokalną władzę ustawodawczą stanowi natomiast jednoizbowy parlament (議会 gikai).

Hokkaido 北海道

  1. Hokkaidou 北海道
Touhoku 東北

  1. Aomori 青森
  2. Akita 秋田
  3. Iwate 岩手

  4. Yamagata 山形

  5. Miyagi 宮城

  6. Fukushima 福島

Kantou 関東

  1. Tochigi 栃木
  2. Gunma 群馬

  3. Ibaraki 茨城

  4. Saitama 埼玉

  5. Tokyo 東京

  6. Chiba 千葉

  7. Kanagawa 神奈川

Chuubu 中部

  1. Niigata 新潟
  2. Ishikawa 石川

  3. Toyama 富山

  4. Nagano 長野

  5. Fukui 福井

  6. Gifu 岐阜

  7. Yamanashi 山梨

  8. Aichi 愛知

  9. Shizuoka 静岡

Kansai 関西

  1. Hyogo 兵庫
  2. Kyoto 京都

  3. Shiga 滋賀

  4. Osaka 大阪

  5. Nara 奈良

  6. Mie 三重

  7. Wakayama 和歌山

Chuugoku 中国

  1. Tottori 鳥取
  2. Shimane 島根

  3. Okayama 岡山

  4. Hiroshima 広島

  5. Yamaguchi 山口

Shikoku 四国

  1. Kagawa 香川
  2. Ehime 愛媛

  3. Tokushima 徳島

  4. Kouchi 高知

Kyuushu & Okinawa 九州・沖縄

  1. Fukuoka 福岡
  2. Saga 佐賀

  3. Nagasaki 長崎

  4. Kumamoto 熊本

  5. Oita 大分

  6. Miyazaki 宮崎

  7. Kagoshima 鹿児島

  8. Okinawa 沖縄

Wyspiarski kraj, dzięki wielowiekowej izolacji od obcych wpływów, wykształcił wyjątkowo spójną kulturę i obyczajowość. Jego wewnętrzną różnorodność kształtuje jednak geograficzne zróżnicowanie japońskich wysp, ich klimatu i naturalnego piękna. Każdy z regionów przyciąga bogactwem niepowtarzalnych krajobrazów, w które przez wieki wkomponowywane były kolejne dzieła japońskiej architektury. Kraj Kwitnącej Wiśni to znacznie więcej, niż nowoczesne Tokyo czy gorąca Okinawa. To pełna zaskakujących skarbów kraina, w której coś dla siebie znajdzie z pewnością każdy miłośnik orientalnych podróży.

pozostałe ARTYKUŁY