KULTURA JAPOŃSKA

10 TOPOWYCH SYMBOLI JAPOŃSKICH

Co jest symbolem Japonii? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Japońska kultura i historia są tak bogate, że faktycznie można znaleźć wiele znanych symboli japońskich, charakterystycznych tylko dla Kraju Kwitnącej Wiśni. No właśnie i czy nie będą wśród nich też właśnie kwitnące wiśnie? Oto 10 rzeczy, które najbardziej kojarzą się z Japonią.

ejsza – kobieta sztuki

Gejsza (geisha – 芸者) z japońskiego oznacza kobietę o umiejętnościach artystycznych. Na co dzień ubiera wystawne kimono, nosi mocny makijaż, bujną fryzurę, a jej atrybutami są wachlarz lub parasol. By stać się gejszą, kobiety muszą ukończyć naukę w specjalnych szkołach. Poznają tam rozmaite techniki tańca, kulturę, uczą się wielu ceremoniałów oraz rzemiosła. Wszystkie dekoracyjne warstwy, jakie nosi gejsza, mają oddzielać ją od rzeczywistości. Przez to kobieta sztuki staje się nie tylko symbolem artyzmu, ale również tajemniczości, mądrości i ukrytego piękna.

Japonia – Kraj Kwitnącej Sakury

Sakura (桜) to po japońsku kwiat wiśni. Nie bez przyczyny więc Japonię określa się mianem Kraju Kwitnącej Wiśni. Co roku na przełomie marca i kwietnia drzewa masowo puszczają spektakularne różowe pąki. W związku z tym Japończycy obchodzą specjalny zwyczaj hanami (花見), co dosłownie oznacza oglądanie kwiatów. Na tę okoliczność hotele i bilety lotnicze drożeją, a w ofertach pojawia się wiele wycieczek szlakiem rozwijających się wiśni. Ten japoński symbol przypomina o młodości, ulotności życia i zwiastuje wiosnę.

Samuraj – japoński rycerz

Samuraje to starodawni japońscy wojownicy, którzy byli bezwzględnie oddani władcy. Kierowali się honorem i niepisanym etosem postępowania bushidō (武士道 – droga wojownika). Zdobywali sławę przez waleczność i poświecenie. Nie rozstawali się ze swoją główną bronią – kataną, która oznaczała nie tylko gotowość do walki, ale również stanowiła duszę samuraja. Japońscy wojownicy są symbolem odwagi, lojalności i zawziętości.

Bonsai – miniaturowe drzewko szczęścia

Sztuka hodowania karłowatych roślin bonsai (盆栽) pochodzi z Chin, jednak uważa się ją za symbol Japonii. To właśnie w kraju samurajów dokonał się największy rozkwit miniaturowych drzewek. Ich wizerunek można spotkać na wielu pamiątkach turystycznych, ubraniach, obrazach oraz oczywiście w przestrzeni publicznej i w japońskich ogrodach. Drzewko bonsai kojarzone jest ze szczęściem i fortuną.

Japońskie komiksy manga

Manga (漫画) to nic innego jak japoński komiks. Taka forma opowiadania historii cieszy się w Japonii ogromną popularnością i przynosi spore zyski. Najsłynniejsze opowiadania są ekranizowane i pokazywane na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów mangi. Jedne poruszają przez obraz i słowo zabawne kwestie, a inne dotyczą bardziej poważnych tematów. Popularne są np. komiksy typu josei-manga (女性漫画). Ich treść kierowana jest do grona dojrzały dziewcząt i dotyka problemów młodych Japonek.

Święta góra Fuji

Fuji(富士山) to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Japonii. Jest jednocześnie górą i czynnym wulkanem. Co więcej, jest najwyższym szczytem kraju (3766 m n.p.m). O jego doniosłości i pięknie świadczy wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mimo rozległego terenu i wielu szlaków ciężko na trasie nie spotkać turystów. W sezonie podczas wędrówki na szczyt idzie się gęsiego w długich kolejkach, jednak widoki po dotarciu do celu są tego warte. Fuji jest dla Japończyków świętą górą i każdy obywatel Kraju Kwitnącej Wiśni powinien ją choć raz w życiu zdobyć. Ten kto wszedł na szczyt, może nazywać się człowiekiem wielkim.

Kocie figurki maneki-neko

Japończycy są bardzo przywiązani do swoich tradycji, kultury, zwyczajów, ale również przesądów. Stąd niemal na każdym kroku można spotkać się z wizerunkiem kota. Dlaczego akurat kota? Bo według Japończyków przynoszą one szczęście i pomyślność. Obywatele Krainy Wschodzącego Słońca szczególnie upodobali sobie maneki-neko(招き猫). Jest to figurka kota rasy bobtail z podniesioną łapą. Wita ona gości restauracji, sanktuariów oraz występuje w formie rozmaitych pamiątek turystycznych. Będąc w Japonii, warto taką nabyć i sprawdzić, czy kocie szczęście faktycznie istnieje.

Origami – sztuka składania papieru

Origami(折り紙), podobnie, jak wspomniane już drzewko bonsai wywodzi się z Chin. Jednak prawdziwy rozwój tej sztuki nastąpił w Japonii. Stąd origami jest silnie kojarzone z Krajem Kwitnącej Wiśni. Papierowe figurki w niesamowitych aranżacjach i połączeniach to jedna z wizytówek Japończyków. Składając z papieru jakiekolwiek kształty, nie powinno używać się do tego nożyczek, kleju, czy dodatkowych ozdób. Na tym polega fenomen origami, stworzyć artystyczne dzieło za pomocą dłoni, papieru i własnej kreatywności. W Japonii można zwiedzić nawet specjalne muzea poświęcone sztuce origami.

Żuraw – japoński posłaniec dobrej nowiny

Japoński żuraw (tsuru – 鶴) jest symbolem szczęścia, wierności i długowieczności. Przesądni Japończycy wykorzystują jego wizerunek na różnych okolicznościach, jako oznakę pomyślności. Najczęściej spotykany jest właśnie w postaci origami i tego typu figurki rozwiesza się podczas wesela. Ma to zwiastować nierozerwalność i wieczna szczęśliwość młodej pary. Ponadto istnieje przekonanie, że osoba, która złoży z origami 1000 żurawi, spełni swoje życzenie.

Daruma – ślepa laleczka szczęścia

Japończycy również mają swoją matrioszkę. Jest nią daruma (ダルマ達磨), czyli lalka typu wańka-wstańka – poruszona kolebie się, ale nie nigdy nie upada, aż w końcu odzyskuje równowagę i wraca do pierwotnej pozycji. Ta funkcja odnosi się do prawdziwego życia i sugeruje, że zawsze można się podnieść, jak daruma. Ponadto japońska wańka jest ślepa, tzn. ma oczy, ale bez źrenic.

Japończycy muszą wyznaczyć sobie w życiu jakiś cel np. zawodowy, czy edukacyjny i wtedy darumie dorysowują lewą źrenicę, która zawsze patrzy na ten cel. Po jego spełnieniu właściciel lalki może domalować drugą źrenicę. Po tym obchodzi się ceremonię daruma-kuyō, podczas której lalka zostaje spalona, a właściciel może kupić nową większą i spełniać kolejne zadania i marzenia.

Podsumowanie

Japonia ma wiele ciekawych zwyczajów i przesądów, a większość z nich jest bardzo pozytywna i dotyczy życiowego szczęścia. Z pewnością w ten sposób Japończykom łatwiej przechodzi się przez różne wyzwania i problemy, gdyż wierzą, że zasłużyli sobie na szczęście. A tak się dzieje, bo nieustannie pielęgnują drzewko bonsai, złożyli 1000 żurawi z origami, czy też mają w kieszeni kota maneki-neko. Może samemu warto zbliżyć się do fortuny wykorzystując, któryś z japońskich symboli?

pozostałe ARTYKUŁY