KULTURA JAPOŃSKA

NAJPOPULARNIEJSZE MĘSKIE I DAMSKIE IMIONA JAPOŃSKIE

Kultura japońska, tak odległa od europejskiej, wzbudza zainteresowanie i ciekawość tych, którzy choć raz się z nią zetknęli. W Japonii istnieje wiele obyczajów i tradycji, które poruszają naszą wyobraźnię. Przykładem jest choćby nadawanie imion – proces dużo bardziej złożony i skomplikowany niż np. w Polsce. Japońscy rodzice nie pozostawiają tej kwestii przypadkowi, bowiem imiona wyrażają pożądaną cechę charakteru lub wyglądu ich dziecka.

Nadawanie imion w Japonii

Wielu Japończyków uważa, że imię może determinować charakter dziecka, a nawet może wpłynąć na jego powodzenie w życiu oraz kontakty z innymi ludźmi. Imiona często są dobierane do cech dziecka – jeśli np. dużo się śmieje lub ma jasne włosy, może to znaleźć odzwierciedlenie w jego imieniu. Japońskie imiona można podzielić na męskie i żeńskie, jednak istnieje też duża grupa takich, które nie są przypisane żadnej płci. Większość imion zapisywanych jest za pomocą znaków kanji, choć do niektórych używa się hiragany, katakany, a nawet połączenia znaków kanji i kana. Japońskie Ministerstwo Sprawiedliwości reguluje przepisy dotyczące nadawania imion zawierających znaki kanji, tak by mogły być łatwo odczytane i zapisane przez innych.

Japońskie imiona męskie i ich znaczenie

Zgodnie z tradycją nadawane imię musi nieść ze sobą określone znaczenie. Jeszcze do niedawna rodzice skupiali się nad tym, by zawierało ono cechy pożądane dla potomka. W ostatnich latach można zaobserwować, że coraz większą uwagę zwraca się nie tylko na to co imię oznacza, ale także jak brzmi. Męskie imiona często zawierają znaki takie jak: hiro („szeroki”, „rozległy”), ki („drzewo”, „stojący”) oraz ta („duży”, „gruby”). Mogą kończyć się na hiko np. Katsuhiko (勝彦), suke, np. Keisuke (慶介) lub hei, np. Junpei (淳平). Imiona zakończone znakiem o oraz shi również zazwyczaj są męskie np. Teruo (輝夫), Akio (昭雄), Atsushi, Takashi, or Kiyoshi.

Najpopularniejsze męskie imiona i ich znaczenie

Na przestrzeni lat zmieniała się moda na nadawanie imion. W latach 50 chłopców najczęściej nazywano Shigeru (kwitnący, bujny), Hiroshi (wspaniałomyślny, kwitnący), Takashi (godny pochwały), Osamu (zdyscyplinowany, nauczyć się), Minoru (rosnąć). W latach 70 popularnymi imionami były: Makoto (szczerość, prawda), Tsuyoshi (silny, odważny), Kenichi (ken – mądry, ichi – pierwszy), Daisuke (świetny pomocnik). W latach 90. rodzice najczęściej nazywali swoich potomków Shota (latać, obfitość), Takuya (rozwój), Kenta (Ken – zdrowie, ta – obfitość), Tsubasa (skrzydło). Obecnie do najpopularniejszych imion należą Yuma (trwałość, prawda), Ren (lotos), Hiroto (mieć wysokie aspiracje) oraz Shota i Sho (latać).

Japońskie imiona damskie i ich znaczenie

Żeńskie imiona często kończą się sylabą ko, co znaczy dziecko, lub mi (piękno), a także e, yo, na i ka. W przeszłości ogromną uwagę przykładano do tego, by imię miało określone znaczenie oraz długą tradycję. Obecnie można zaobserwować, że Japończycy coraz częściej wybierają imiona, które ładnie brzmią, choć ich znaczenie bywa rozmyte. W latach 50 najpopularniejszymi imionami był Kazuko (kazu – pokój, ko – dziecko), Youko (You – morze, ko – dziecko), Keiko (Kei – błogosławieństwo, ko – dziecko), Sachiko (sachi – szczęście, ko – dziecko). W latach 70. dziewczynki najczęściej nazywano Youko (You – słońce, ko – dziecko), Tomoko (Tomo – wiedza, ko – dziecko), Yuuko (Yuu – bogactwo), Mayumi (Ma – prawda, yu – wolność, mi – piękno), Junko (Jun – niewinnośc, ko – dziecko). W latach 90 chętnie wybierano imiona takie jak: Misaki (Mi – piękno, saki – kwitnąć), Ai (miłość), Mai (taniec), Aya ( barwny). W ostatnich latach do najpopularniejszych imion należą: Yuina (Yui – wiązać, łączyć, na – warzywo, zieleń), Hina (Hi – słońce, światło, na – warzywo, zieleń), Aoi (malwa), Yua (Yu – wiązać, a – miłość), Yui (Yu – wiązać/ doskonałość, i – odzież).

Znaczenie japońskich imion

Znaki kanji, których używa się do zapisu imion, zwykle mają więcej niż jedno znaczenie. Przyczyniło się to do powstania specjalnych słowników, tłumaczących jak odczytywać symbole zawarte w imionach. Prawidłowe odczytanie imienia jest bardzo ważne w kontaktach międzyludzkich, dlatego Japończycy przedstawiając się, często wyjaśniają z jakich liter kanji składa się ich imię i nazwisko.

pozostałe ARTYKUŁY