KULTURA JAPOŃSKA

CZEGO NIE POWINNO SIĘ ROBIĆ W JAPONII? – PORADNIK PODRÓŻNIKA

Wybierając się w podróż do jakiegokolwiek innego kraju, warto sprawdzić, jakie panują tam zasady i zwyczaje. W końcu wszędzie są inne normy, a nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. W Dubaju np. można dostać mandat za niewyrzucenie gumy do kosza, a za nietrzeźwość zostać pozbawionym wolności. W amerykańskim stanie Idaho za bycie smutnym można pójść do więzienia, a we Francji żadnej świni nie godzi się nazwać Napoleonem. A czego nie wolno robić w Japonii?

W Japonii się nie śmieci

Przede wszystkim w większych miastach typu Tokio ciężko jest dostrzec kosz na śmieci. Wszelkie papierki i gumy do żucia należy nosić przy sobie i najlepiej wyrzucić je w domu. Podobnie trzeba postępować z niespodziankami czworonożnych przyjaciół. W innym wypadku można narazić się na uliczny ostracyzm. W Kraju Kwitnącej Wiśni z reguły na ulicach jest czysto i mimo dużego zagęszczenia nie sposób dostrzec scenerie znane z Delhi, czy Pekinu. Japończycy bardzo dużą wagę przywiązują do segregacji odpadów, co z reguły jest pierwszym punktem, o którym informuje się turystę przy zakwaterowaniu.

Unikaj rozmów telefonicznych w komunikacji miejskiej

W wielu krajach głośna rozmowa przez telefon w komunikacji miejskiej wciąż jest normą. Choć coraz częściej widzi się znaki lub komunikaty, by uszanować współpasażerów i zaniechać rozmów telefonicznych, to informacja ta jest bagatelizowana. Japończycy natomiast podchodzą do tego bardzo poważnie. Co prawda niemal każdy podróżny używa w metrze, czy autobusie samrtfona. Jednak wszystko, co robi, nie wymaga dźwięku lub używa do tego słuchawek. W momencie, gdy Japończycy dostają ważny telefon i muszą odebrać, to prowadzą rozmowę niezwykle cicho i szybko, a jej kontynuacja następuje dopiero po opuszczeniu środka transportu.

Pionowe wbijanie pałeczek w danie

Wielu turystów przed podróżą do Japonii zaznajamia się z jej najpopularniejszymi rytuałami, znakami, a nawet uczy się wypowiadania najważniejszych japońskich zwrotów. Ponadto znajdują się również tacy, którzy uczą się jeść pałeczkami, a niektórym wychodzi to niemal tak dobrze, jak samym Japończykom. Będąc w tamtejszej restauracji lub stołując się z mieszkańcami Kraju Kwitnącej Wiśni, umiejętność posługiwania się pałeczkami z pewnością zrobi na nich wrażenie. Jednak trzeba uważać, by nie popełnić foux pas, wbijając pałeczki pionowo w danie. Jest to symbol rytuału pogrzebowego, kojarzący się z grobem. Może to zostać źle odebrane, dlatego trzeba pamiętać, by pałeczki kłaść obok miski, czy talerza na podstawce.

Zakaz palenia w Japonii

Duża część japońskiego społeczeństwa pali papierosy, a przy zagęszczeniu ponad 330 osób na km2 można mieć wrażenie, że papierosowy dym jest wszędzie. Ponadto obecność miastowego smogu jeszcze bardziej potęguje ten fakt. Z racji Igrzysk Olimpijskich pojawił się kolejny projekt przepisów prawnych. Zabraniają one palenia w miejscach publicznych. Ponadto Ministerstwo Zdrowia Pracy i Opieki Społecznej podkreśliło w raporcie, że bierne palenie rodzi wiele poważnych chorób i zbiera żniwo nawet 15 tys. zgonów rocznie (w samej Japonii).

Jak zachować się w japońskiej restauracji?

Każdy ma odmienne kubki smakowe. Jedni wolą ostre dania, a inni łagodne. Zasady savoir-vivre określają, że przyprawianie dania, przed jego spróbowaniem to zły zwyczaj. Najpierw trzeba wziąć kęs, by ocenić smak i wtedy ewentualnie dodać sól, czy pieprz. Z kolei w Japonii należy się jednak zastanowić, czy sięgnięcie po solniczkę będzie w dobrym guście. W tanich, przydrożnych lokalach gastronomicznych można doprawiać potrawę wedle upodobań. Jednak w bardziej wystawnych i eleganckich restauracjach należy od tego stronić. Szef kuchni źle odbierze ten gest i uzna, że jedzenie nie smakowało oraz wymaga poprawy.

Równie przydatną informacją jest fakt, że w restauracji nie można ładować telefonu bez pozwolenia obsługi lokalu. Takie zachowanie będzie postrzegane, jako niestosowne, a w najgorszym wypadku jako, kradzież prądu. Jeżeli wybieramy się zwiedzać Kraj Kwitnącej Wiśni z nawigacją w telefonie, robiąc przy tym pamiątkowe zdjęcia, trzeba pamiętać, że bateria szybko się wyczerpie. Na tę okoliczność dobrze mieć ze sobą tradycyjną mapę lub naładowanego powerbanka.

Posiadanie własnego auta w Japonii

Japonia może poszczycić się wysoko rozwiniętym rynkiem motoryzacyjnym. Posiada aż 10 znanych niemal każdemu marek samochodów. Stąd ceny rodzimych pojazdów nie są tam wygórowane i stać na nie każdego. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na posiadanie własnych czterech kółek. Poza koniecznością zrobienia prawa jazdy kierowca musi posiadać dodatkowo zaświadczenie o wykupieniu miejsca parkingowego najdalej 2km od punktu zamieszkania. Rodzi to spore komplikacje np. w przypadku przeprowadzki, zwłaszcza do dużych miast, w których brakuje przestrzeni. Ze względu na ograniczoną powierzchnię stawia się pionowe parkingi, gdzie auto jest wciągane na górę specjalnym podnośnikiem.

Japonia kraj ceremoniałów

Japonia jest na tyle egzotycznym krajem względem kultury zachodniej, że istnieje duże ryzyko braku poszanowania wielu przepisów i norm zwyczajowych. Dzieje się tak, gdyż Japończycy przywiązują ogromną wagę do dawnych tradycji. Do powstania niepisanych precedensów przyczynił się również fakt, że jest to kraj hierarchiczny. Można tam popełnić faux pas w tak prozaicznych kwestiach, jak picie herbaty, ale też nieświadomie naruszyć granicę dobrych obyczajów w japońskich łaźniach i zostać z nich wręcz wyrzuconym. Warto więc zapoznać się wcześniej z japońską kulturą, aby uniknąć nieprzyjemności i pozostać dobry gaijinem.

pozostałe ARTYKUŁY