KULTURA JAPOŃSKA

WNĘTRZA W STYLU WABI-SABI. NOWY TREND Z JAPONII.

Skandynawska prostota, przytulność w stylu hygge, a może klimatyczne wnętrze shabby chic? Jeśli szukasz kompromisu pomiędzy wnętrzarskimi trendami, japońskie wabi-sabi to rozwiązanie dla Ciebie. Odkryj piękno natury, niedoskonałości i umiaru we wnętrzach inspirowanych japońską filozofią.

Wabi-sabi – co to jest?

Wnętrza w stylu japońskim kojarzą się zwykle z oszczędną prostotą, porządkiem i harmonią. Wabi-sabi stwarza w nich przestrzeń na niedoskonałość, oznaki upływającego czasu oraz ślady codziennego funkcjonowania. To niezwykła filozofia, w której harmonia wnętrza wynika raczej z dopasowania jego wystroju do codziennego życia mieszkańców, niż idealnego ładu czy symetrii. Japoński trend cieszy się coraz większą popularnością w krajach Zachodu, tworząc ciekawą alternatywę np. dla duńskiego hygge.

Filozofia wabi-sabi

Wabi-sabi to więcej niż estetyczny nurt. To – podobnie jak hygge – pewna życiowa filozofia, która znajduje odzwierciedlenie również w wystroju wnętrz. Zakłada przede wszystkim naturalność w kreowaniu codziennych przestrzeni oraz zgodę na brak perfekcji. Wabi oznacza piękno ukryte w prostocie i ubóstwie, sabi to natomiast wdzięk i elegancja, wynikające z upływu czasu oraz dojrzałości. Wabi-sabi opiera się więc na prostym spojrzeniu na rzeczywistość i przyjmowaniu jej takiej, jaką jest – ze wszystkimi niedoskonałościami. Japoński styl nie wymaga wymyślnych dodatków, wymuszonych aranżacji, ale skupienia na tym, co mamy i poszukiwaniu piękna w naturalnych materiałach oraz starych, wysłużonych sprzętach.

Niedoskonałe wnętrza wabi-sabi

Komoda z porysowanym frontem, fotel z nieco wytartą tapicerką, wyszczerbiony wazon – we wnętrzach wabi-sabi przedmioty, posiadające (nawet bardzo) wyraźne ślady użytkowania stają się prawdziwymi eksponatami. Ich autentyzm pozwala tworzyć niepowtarzalny charakter domowych przestrzeni, trudny do osiągnięcia w świecie masowej produkcji i wymuszonych, instagramowych aranżacji. Zamiłowanie do staroci i podkreślanie widzialnych oznak upływu czasu jest w pewnym stopniu wyrazem akceptacji naturalnego cyklu życia, starzenia się i przemijania. W kontrze do powszechnego kultu młodości i doskonałości, pokazuje, że starość – ze wszystkimi jej konsekwencjami – może zachwycać pięknem i oryginalnością. Trend ten doskonale wpisuje się również w filozofię zero waste, zachęcając do rezygnacji z zakupu nowych sprzętów, na rzecz maksymalnego wykorzystywania starych i używanych.

Wabi-sabi – prostota w zgodzie z naturą

Harmonia z naturą, która stanowi jeden z ważnych elementów japońskiego stylu, to nie tylko troska o zmniejszenie produkcji odpadów. Wabi-sabi uwielbia naturalne materiały, takie jak drewno – najlepiej surowe i pełne słojów, odbarwione kamienie czy ceramika. Wysłużona kamienna posadzka to doskonały fundament dla wnętrza w stylu wabi-sabi, którego sercem może okazać się spisany na straty stół ze spękanego drewna. Brzmi ciężko i surowo? By dodać wnętrzu domowego ciepła, wystarczy kilka miękkich dodatków – bawełniany obrus, miękkie poduchy w lnianych poszewkach czy wełniany pled.

Kolory we wnętrzach wabi-sabi

Naturalne materiały, wykorzystywane najczęściej w surowych wersjach, determinują kolorystykę typową dla wabi-sabi. Beże, brązy, stonowane odcienie żółci, pomarańczu i zieleni, a także cała gama szarości podkreślają bliski naturze charakter wnętrz, nadając im ciepła i przytulności.

Przestrzeń bliskości i refleksji

Biorąc pod uwagę, jak bardzo ważnym elementem japońskiego trendu jest autentyzm i prostota, właściwie trudno mówić o urządzaniu wnętrz w stylu wabi-sabi. To raczej zgoda na to, by żyły własnym życiem, wypełniały się śladami codziennego funkcjonowania i historiami swoich mieszkańców, nadaje im wyjątkowy charakter i duszę. Dzięki temu stają się one doskonałą przestrzenią dla budowania bliskich relacji, uczą akceptacji niedoskonałości oraz upływającego czasu – tak ważnej w świecie konsumpcji i pogoni za wieczną młodością.

pozostałe ARTYKUŁY