KULTURA JAPOŃSKA

HANAMI, CZYLI JAPOŃSKIE ŚWIĘTO KWITNĄCYCH WIŚNI

Jednym z najistotniejszych wydarzeń w japońskiej kulturze jest Hanami – japońskie święto kwitnących wiśni. Czas Hanami to dla Japończyków okres wyjątkowego piękna i szczególnej atmosfery. Co tak naprawdę oznacza Hanami i jak ważne jest dla Japończyków? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

Hanami – geneza tradycji

Niemal każdy kraj na świecie posiada własne, charakterystyczne święto, które wyróżnia go spośród globalnych sąsiadów. Tak też jest w przypadku Japonii, której tradycja jest niezwykle rozległa i nierozerwalnie połączona z historią. Święto kwitnącej wiśni – Hanami, rozpoczyna się często już pod koniec lutego. Jego początek wyznaczany jest przez inne święto  – Ume Hanami, festiwal kwitnącej śliwy. Hanami to tradycja, która opiera się na podziwianiu i uważnym oglądaniu kwiatów oraz docenianiu ich piękna. Jej początki datuje się na VII wiek naszej ery – do XV wieku tradycja rozprzestrzeniała się wśród obywateli Japonii – począwszy od rodziny cesarskiej aż po zwykłych mieszkańców miast. Jeden z cesarzy Edo, Yoshimune Tokugawe zasadził tysiące drzew wiśniowych dla podwładnych, dzieląc się ich pięknem. Dziś Sakura Hanami to święto, które kojarzy się z radością, ulotnością chwili i zadowoleniem z życia. Obecnie przypomina piknik, gromadząc rodziny i znajomych, spotykających się w parkach, podziwiających przyrodę, odpoczywających na kocach i spożywających ulubione potrawy ze specjalnie na tę okazję skomponowanych koszyków z jedzeniem (bento).

Ulubione potrawy podczas Hanami

Huczne ucztowanie podczas Hanami doprowadziło do powstania sławnego japońskiego przysłowia „lepsze dango od kwiatów” (jap. hana yori dango). Odnosi się ono do osób, które chętniej spędzają czas pijąc sake i japońskie piwo, niż podziwiając wiśniowe drzewa. Japończycy chętnie rozsmakowują się w tradycyjnych potrawach, takich jak dango, czyli klasyczne ryżowe kulki. W bento znaleźć mogą się ponadto różnego rodzaju przysmaki – teppanyaki, oden czy yakitori. Na licznych straganach z jedzeniem znajdują się również dania charakterystyczne dla kultury zachodniej – nie zabraknie choćby pizzy. Jedzenie (np. słodycze z dodatkiem wiśniowych płatków), wino, sake i piwo w opakowaniach  zdobionych barwami kwitnących wiśni można ponadto zakupić w okolicznych sklepach. Święto Hanami przybiera ogromne rozmiary – ludzie planują urlop z wyprzedzeniem, po to by móc podziwiać wiśniowe drzewa w pełnej krasie i spożywać ulubione potrawy i trunki.

pozostałe ARTYKUŁY