KULTURA JAPOŃSKA

KIMONO – TRADYCYJNY STRÓJ JAPOŃSKI

Pierwotnie terminem „kimono” określano bez wyjątku każde ubranie, dziś jednoznacznie odnosi się on do tradycyjnego stroju japońskiego. Wyróżniamy różne jego rodzaje, które przywdziewa się w zależności od charakteru uroczystości. Poza tym, inne warianty są noszone przez mężczyzn, a inne przez kobiety. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak wygląda prawdziwe japońskie kimono.

Termin kimono oznacza dosłownie „coś, co nosimy na sobie”, dlatego też początkowo określano tak każde ubranie. Ten tradycyjny japoński strój o prostym fasonie w kształcie litery T i wyglądzie przypominającym szlafrok, odbiega od swobody i prostoty zwykłego ubrania, które przywdziewamy. Przede wszystkim, ściśle określona jest technika zakładania kimona, a samo jego ubieranie, nawet mimo znajomości zasad, bywa skomplikowane i męczące. Dlatego w tej czynności pomagają osoby trzecie, a właściwie specjaliści, którzy posiadają wymaganą licencję – warto podkreślić, że najczęściej układają oni od razu odpowiednią fryzurę.

Tradycyjny strój japoński damski

W zależności od uroczystości, wieku oraz stanu cywilnego panie zakładają inne japońskie kimona damskie. Ważne jest również to, czy okazja ma charakter publiczny czy prywatny. Oto rodzaje żeńskich strojów tradycyjnych.

Kurotomesode to najbardziej uroczyste japońskie kimono damskie, zarezerwowane dla mężatek. Ten czarny, bogato zdobiony, wykonany z jedwabnej krepy strój, zakładany jest podczas ceremonii zaślubin przez matki państwa młodych. Szczególnie istotne są w nim wyhaftowane na piersiach, plecach oraz rękawach „kamon”, czyli herby rodowe.

Furisode to podobnej rangi, uroczysty i bogato zdobiony strój – zdobienia są na całej jego długości. Zarezerwowany jest dla dziewcząt uczestniczących w ceremonii dojrzałości, a także weselach i ślubach. W tym tradycyjnym japońskim kimonie charakterystyczne są długie, opadające rękawy o długości od 100 do 107 cm. Warto też dodać, że do Furisode oraz Kurotomesode zakłada się szeroki pas obi.

Irotomesode to strój, który zwykle ubierają na ślub zamężne i bliskie krewne państwa młodych. Jest jednokolorowe i posiada od 3 do 5 herbów (kamon).

Montsuki zakładane jest dość często na pogrzeby. Jeżeli panie chcą podkreślić bardziej uroczysty charakter stroju, wkładają do niego zdobiony żakiet – ebaori. Montsuki może być całe gładkie lub pokryte delikatnym wzorem.

Hōmongi to mniej uroczyste japońskie kimono. Często zakładane jest przez przyjaciół państwa młodych na ślub lub wesele. Kobiety mogą go wkładać bez względu na to, czy są pannami czy mężatkami. Nieco skromniejszą wersją tego kimona jest Tukesage.

Iromuji to rodzaj kimona zakładanego na czas ceremonii parzenia herbaty. W jego wypadku również nie ma znaczenia stan cywilny kobiety.

Komon to strój codzienny, ozdobiony powtarzalnym, drobnym wzorem na całym kimonie. Noszony jest zarówno przez panny jak i mężatki.

Yukata to bawełniane kimono na letnie wyjścia. Mogą je zakładać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Tradycyjny strój japoński męski

Japońskie kimona męskie występują w jednym fasonie i stonowanych kolorach. O charakterze uroczystości na jakie zostało przywdziane, świadczą wykorzystane dodatki i ich kolory, a także – tak jak w przypadku strojów damskich – liczba kamon.

Należy podkreślić, że ważna jest również tkanina japońskiego kimona. Te wykonane z jedwabiu są zarezerwowane na ważne uroczystości, natomiast bawełniane stroje wkłada się na co dzień lub na mniej formalne wyjścia. Niezależnie czy jest to strój damski czy męski, dla dorosłej osoby o przeciętnych gabarytach, szyje się kimono tylko z jednego zwoju materiału o długości 11 m i szerokości ok. 36 cm. Materiał dzieli się na 8 części, a następnie zszywa tak, aby uzyskać odpowiedni rozmiar. Co ciekawe, tak szyty tradycyjny strój japoński powstał między 794 a 1192 rokiem, i od tamtej pory wygląda praktycznie tak samo.

Japoński strój kimono – jaką popularnością cieszy się obecnie?

Tradycyjne japońskie kimono nie należy do najbardziej komfortowych strojów. Nie dość, że jego włożenie i zdjęcie zajmuje wiele czasu i wymaga do tego pomocy osób trzecich, to jeszcze jest niezbyt przyjemne w użytkowaniu. Krępuje i ogranicza ruchy, wymusza wyprostowaną pozycję ciała, a na dodatek trudno jest w nim usiąść.

Także utrzymanie w czystości japońskiego kimona nie jest proste, bowiem przed praniem strój musimy każdorazowo podrzeć w miejscu łączeń materiału, a po wyschnięciu – na nowo zszyć. Dlatego też Japończycy ograniczają się do wkładania tradycyjnego ubioru jedynie podczas ważnych uroczystości i świąt, takich jak Nowy Rok, Dzień Dziecka, Dzień Dorosłego, czy też śluby, ukończenie studiów, chrzciny oraz pogrzeby. Nie noszą go na co dzień również ze względu na cenę – zgromadzenie wszystkich niezbędnych jego elementów to koszt około 20 tysięcy dolarów. Swoją drogą właśnie dlatego noszenie tradycyjnego stroju podkreśla dziś wysoki status społeczny i jest znakiem rozpoznawczym japońskiej arystokracji.

pozostałe ARTYKUŁY