KULTURA JAPOŃSKA

ROKUYO. POZNAJ SZCZĘŚLIWE I PECHOWE DNI Z KALENDARZEM JAPOŃSKIM

Japońska kultura skrywa wiele tradycji i obyczajów, których nie znajdziemy w Europie. Nie bez powodu jest więc ona fascynująca dla wielu ludzi, którzy pragną zgłębiać tajniki japońskiej odmienności. Bardzo ważną rolę w japońskiej kulturze odgrywa kalendarz.

Japońskie kalendarze

Japończycy korzystają z pomocy kilku rodzajów kalendarzy. Wśród nich wyróżnić możemy kalendarz świąt sezonowych, zassetsu (dni określające zmiany pór roku), 24 sekki (dni specjalne), kalendarz świąt państwowych oraz główny kalendarz gregoriański. Znany jest ponadto kalendarz księżycowy, z którego wyliczane są dni określane w systemie rokuyō.

Kalendarz rokuyo

Rokuyō (六曜) to system, według którego Japończycy określają, czy dany dzień będzie dobry, czy zły. Określenie to przetłumaczyć można jako „sześć świateł” – odnoszące się bezpośrednio do sześciu rodzajów dni, na jakie możemy natrafić. Rokuyō odgrywają znaczącą rolę w planowaniu ważnych wydarzeń, takich jak pogrzeby, chrzciny, śluby czy ceremonie. Rokuyō znane jest także jako rokki (六輝).

Japońskie szczęśliwe dni

Według rokuyō nie istnieje dokładny podział na dni szczęśliwe i nieszczęśliwe. Dobre rozpoczęcie dnia zwiastuje 先勝 (senshō). Dzień ten oznacza szczęście przed godziną 12:00, a pecha po południu. Z kolei 先負 (senbu), oznacza odwrotność senshō. Tutaj do godziny 12:00 będziemy mieli pecha, a reszta dnia może okazać się dla nas szczęśliwa. Najszczęśliwszym dniem w rokuyō Japończycy określają 大安 (taian). Sugeruje się, aby właśnie podczas taian zawierać związki małżeńskie i obchodzić ważne ceremonie.

Japońskie pechowe dni

Pech przytrafi się naszym przyjaciołom w trakcie 友引 (tomobiki). Tomo w słowie tombiki oznacza przyjaciela, a biki – ciągnąć. W związku z tym uważa się, że nasi przyjaciele nie powinni w tym czasie uczęszczać na pogrzeby, gdyż umarły może pociągnąć ich za sobą. Nieszczęśliwym dniem okazać się może ponadto 赤口 (shakkō), w którym jedynie odstęp czasu między 11:00 a 13:00 jest szczęśliwy. Moment ten nazywany jest „godziną konia”. Najnieszczęśliwszy dzień Japończycy określają mianem 仏滅 (butsumetsu). Butsumetsu oznacza dzień śmierci Buddy – w tym czasie należy unikać ważnych ceremonii i nie organizować ślubów.

Prawda czy zabobon?

Japończycy wierzą, że rokuyō się sprawdza. Szczęśliwe i pechowe dni zaznaczane są w gregoriańskim kalendarzu, występującym w powszechnym użyciu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Możemy porównywać rokuyō do zachodnich zabobonów związanych choćby z datą piątku 13. Jeśli zaś chodzi o ich trafność – na pewno nie zaszkodzi na siebie uważać.

pozostałe ARTYKUŁY