KULTURA JAPOŃSKA

SEIJIN-SHIKI – CEREMONIA WEJŚCIA W DOROSŁOŚĆ

Wejście w dorosłość to dla każdego bardzo ważny dzień. Nabywa się wówczas szersze prawa i obowiązki. Pojawia się więcej przywilejów, ale również ciąży na nas większa odpowiedzialność. Jednak niewątpliwie, w każdym kraju jest to ewidentny powód do świętowania. W Polsce każdy z osobna celebruje własną datę urodzin. Z kolei w Kraju Kwitnącej Wiśni wszyscy Japończycy obchodzą tę uroczystość wspólnie jednego dnia. Jak to robią?

Skąd się wzięła ceremonia wejścia w dorosłość?

Ceremonia dojrzałości Seijin-shiki (成人式)wywodzi się z dawnych tradycyjnych uroczystości genpuku (元服) oraz mogi (裳着). Podczas genpuku japońscy młodzieńcy w wieku 11-16 lat świętowali przejście w etap dorosłości. Z kolei mogi odnosiło się do osiągania pełnoletności przez dziewczęta. Obie tradycje mają korzenie shintoistyczne i były praktykowane już w VIII wieku. Wówczas mężczyzna zyskiwał pełnię praw w społeczności i mógł założyć rodzinę. Kobieta z kolei mogła wyjść za mąż.
Seijin-shiki to ceremonia, którą obchodzą wszyscy chłopcy i wszystkie dziewczyny w Japonii, którzy kończą 20 lat. Wydarzenie odbywa się w drugi poniedziałek stycznia, a więc precyzyjna data urodzin schodzi na drugi plan. Wszyscy dwudziestolatkowie razem wkraczają w dorosłości. Ponadto Seijin-shiki to święto narodowe. W związku z tym jest to dzień wolny od pracy. Od 2022 roku wiek dorosłości ma być zaniżony. Wówczas Japończycy podobnie, jak Polacy w dorosłość wejdą wraz z ukończeniem 18 roku życia.

Jak świętuje się wejście w dorosłość w Japonii?

Współczesne obchody wejścia w dorosłość w Japonii celebruje się nieco inaczej niż w epokach Meji, czy Edo. Dwudziestolatkowie wracają w ten dzień do swoich rodzinnych miejscowości. Tam czekają na nich rodzice, dziadkowie, dalsi krewni oraz przyjaciele. W świątyniach i instytucjach odbywają się różne rytuały i modły o pomyślność w dorosłym życiu. Burmistrz miasta i władze lokalne uroczyście składają gratulacje oraz życzenia. Przypominają również młodym, co tak naprawdę oznacza dla nich ten etap. Japończycy mogą brać udział w życiu politycznym oraz muszą liczyć się z pełną odpowiedzialnością za własne czyny. Informuje się ich również o kwestiach opieki społecznej, składkach, czy ubezpieczeniu.
W miastach organizowane są rozmaite atrakcje. Odbywają się różne koncerty, występy, konkursy oraz porozstawiane są stoiska z jedzeniem, stragany z rzemiosłem, a nawet karuzele. W świetle prawa dorosłość uprawnia również dwudziestolatków do zakupu alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Z tego względu zaraz po formalnych uroczystościach większość solenizantów postanawia skorzystać z pełni praw, udając się do pubów, czy klubów.

Japońskie stroje na ceremonię Seijin-shiki

Japońska „osiemnastka” jest obchodzona bardzo okazale. Nie tylko przez wzgląd na trwające wówczas występy, koncerty, czy zapełnione po brzegi puby, ale przez wzgląd na wcześniejsze przygotowania solenizantów. W dniach poprzedzających Seijin-shiki salony urody iy piękności mają bardzo napięty grafik. Ta kwestia dotyczy głównie kobiet, które pragną wyglądać olśniewająco. Często zdarza się tak, że wizytę w takim salonie trzeba rezerwować nawet rok wcześniej.
Tradycyjny ubiór kobiety podczas japońskiej ceremonii dojrzałości składa się z kilku podstawowych rzeczy. Najważniejsze jest oczywiście kolorowe kimono lub furisode (振袖), czyli kimono z długimi rękawami. Stroje są niezwykle kosztowne i ich ceny mogą sięgać kilkuset tysięcy jenów. Dlatego ten element garderoby jest często wypożyczany lub dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Na nogach młode Japonki noszą wówczas charakterystyczne sandały zōri (草履). Gdy jest zimno ramiona i szyje okrywają im śnieżnie białe futra. Kreację urozmaicają stylowymi koktajlowymi torebkami.
Mężczyźni z kolei ubierają eleganckie garnitury. Jedynie w bardziej konserwatywnych i przywiązujących niesamowicie dużą wagę do tradycji kręgach zdarza się, że chłopcy podczas Seijin-shiki zakładają specjalne kimono. Składa się ono wówczas z hakama (袴), czyli tradycyjnych szerokich japońskich spodni oraz haori (羽織), czyli pałasza z szerokimi i długimi rękawami. Warto zaznaczyć, że zarówno furisode, jak i haori zakładane są podczas ceremonii ślubnych przez parę młodą.

Łucznictwo podczas Seijin-shiki a moralność i duchowość

W wielu miejscach Japonii w drugi poniedziałek stycznia odbywają się tradycyjne ceremonie japońskiego łucznictwa wedle sztuki kyūdō (弓道). Nie jest to typowe łucznictwo sportowe i nie chodzi tutaj o rywalizację. W centrum uwagi stoi realizacja samurajskich tradycji. Mają one nauczyć świeżo upieczonych dorosłych równowagi, opanowania, dyscypliny i cierpliwości na przyszłe lata swojego życia.
Uroczystość Seijin-shiki jest nie tylko formalną i prawną zmianą dla człowieka, ale przede wszystkim ma stanowić moralny i duchowy rozwój.

pozostałe ARTYKUŁY